Ks. bp Ryś: Ewangelizacja musi odbywać się w parafii

Ewangelizacja musi odbywać się w parafii i przez parafię” – powiedział przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji ks. bp Grzegorz Ryś podczas czwartkowej konferencji prasowej, poświęconej II Ogólnopolskiemu Kongresowi Nowej Ewangelizacji. 

Kongres odbędzie się w dniach 19-21 września w Warszawie. Dotychczas zgłosiło się 500 osób z całego kraju, obecni będą też goście z Włoch, Francji, USA. Kongres gościć będzie 40-tysięczna parafia Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, wyraził radość, że kongres odbędzie się w stolicy. Podkreślił, że Nowa Ewangelizacja nie jest w Kościele tematem nowym, mówi się o niej od 30 lat.

„To co istotne, to wykorzystanie w niej ogromnego potencjału ludzi świeckich, by w Kościele nie istniał podział na stronę czynną i bierną (…)”. Hierarcha zwrócił też uwagę na to, że nie można mówić o alternatywie – duszpasterstwo i katechizacja, albo Nowa Ewangelizacja. „W parafii musi mieć miejsce zarówno duszpasterstwo i katechizacja oraz ewangelizacja”. Dodał, że ewangelizacja „musi odbywać się w parafii”.

Ks. bp Ryś podkreślił, że kongres „musi być poświęcony parafii, w której odbywa się ewangelizacja i doświadczenie Kościoła”. Przypomniał, że już po I Kongresie Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie w lipcu ubiegłego roku, organizatorzy uznali, że tematem kolejnego Kongresu będzie parafia jako miejsce gdzie ludzie są ewangelizowani. Niedługo później odbył się w Rzymie Synod Biskupów nt. Nowej Ewangelizacji i hierarchowie wskazywali parafię jako podstawowe miejsce, gdzie człowiek doświadcza Kościoła.

Kluczowym pojęciem rozpatrywanym w czasie kongresu – jak zaznaczył ks. bp Ryś – będzie „nawrócenie pastoralne”, o którym często mówił papież Franciszek (np. podczas spotkania z biskupami w Rio de Janeiro w ramach Światowych Dni Młodzieży).

O nawróceniu pastoralnym mówi się kiedy od działań mających charakter konserwujący przechodzimy do działań misji permanentnej – tłumaczył ks. bp Ryś. Dodał, że to nawrócenie ma dotyczyć wspólnot w Kościele, więc także parafii. 

Nawiązując do hasła kongresu „Obudzić olbrzyma”, ks. bp Ryś podkreślił, że parafia to pierwszy sposób obecności Kościoła wśród społeczeństwa. Dodał, że parafia bardzo często jest „uśpionym olbrzymem”. „Obudzić olbrzyma”, to znaczy – jak wyjaśnił hierarcha – „obudzić świeckich w parafii, bo świeccy są podmiotem życia parafialnego”.

Odpowiedzialny za organizację kongresu o. Jacek Dubel CSsR, przedstawiając jego program powiedział, że w planach są m.in. rekolekcje ewangelizacyjne, konferencje, wspólne modlitwy i msze św., wieczór świadectw, dzielenie się doświadczeniami, koncert, piknik rodzinny i wyjście ewangelizacyjne „od drzwi do drzwi” w parafii ursynowskiej.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl