fot. PAP

Ks. abp Michalik: przeżyjmy Wielki Post w duchu zaleceń papieża Franciszka

Do przeżywania Wielkiego Postu w duchu zaleceń papieża Franciszka zachęca przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik. W liście pasterskim dzieli się też refleksjami z niedawnej wizyty polskich biskupów w Stolicy Apostolskiej. 

Jak napisał ks. abp Michalik, podczas wizyty ad limina Apostolorum papież Franciszek „z troską pytał o to, czy Polacy uczestniczą w niedzielnej Mszy świętej i jak wygląda nasze życie sakramentalne, kilkakrotnie wracał do pytania o powołania kapłańskie i zakonne, o styl życia i pracy księży oraz o kryzysy kapłańskie”.

Według przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Papież „stwierdził, że świat dzisiaj jest głęboko poraniony i przeżywa ciężką chorobę moralną, Kościół zatem musi spełniać misję +szpitala polowego+, spiesząc na ratunek z natychmiastową pomocą”.

Ks. abp Michalik podkreślił, że w czasie odwiedzin w kilkunastu dykasteriach Stolicy Apostolskiej polscy biskupi wszędzie spotykali się „z szacunkiem i uznaniem wobec świadectwa wiary Kościoła w Polsce”.

Ks. abp Michalik zacytował też słowa, które papież Franciszek wypowiedział na zakończenie wizyty biskupów w Watykanie: „Nikt i nic niech nie wprowadza podziałów między wami. Jesteście wezwani, aby budować jedność i pokój, zakorzenione w miłości braterskiej i by wszystkim dać tego podnoszący na duchu przykład”.

Papież podkreślił, że „Kościół w Polsce ma ogromny potencjał wiary, modlitwy, miłosierdzia i praktyki chrześcijańskiej”. Zachęcał do zwrócenia szczególnej uwagi na rodzinę, „bo przeżywa swoje kryzysy i pokusy”. Ważnym zadaniem jest też duszpasterska troska o młodzież i niepokój o zagrożenia wiary wśród setek tysięcy emigrantów.

Metropolita w liście zadaje pytanie, czy biskupi, księża i zakony „potrafią rozwiązać wszystkie te spiętrzone problemy”. „Sami nie potrafią – odpowiada – Ale jeśli zdołamy obudzić nową odpowiedzialność i gorliwość we wszystkich ochrzczonych, a przecież jest nas w Polsce 93, a może nawet 95 proc., to oblicze moralne i materialne Polski stanie się inne (..) Bóg jest mocniejszy niż nasze grzechy i słabości”.

„W tym Wielkim Poście, w duchu przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II zabierajmy się do pracy i gorliwszej modlitwy” – napisał przewodniczący KEP.

List metropolity będzie odczytany w kościołach archidiecezji przemyskiej w najbliższą niedzielę, która jest pierwszą niedzielą Wielkiego Postu.

PAP/RIRM

drukuj