fot. diecezja.pl

Ks. abp M. Mokrzycki: Szkaplerz nie tylko chroni, ale i zobowiązuje

Wiara, służba i miłość to treść szkaplerza, który nie tylko chroni, ale zobowiązuje – powiedział w Łodzi metropolita lwowski ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podczas uroczystości ku czci Matki Bożej z Góry Karmel, nazywanej Matką Bożą Szkaplerzną.

Wierni archidiecezji łódzkiej w czasie uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel uczestniczyli w Mszach św. i nowennach, na których nauki głosili kapłani z różnych zgromadzeń zakonnych, łódzki ks. bp Ireneusz Pękalski oraz metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy,

W klasztorze łódzkich karmelitanek metropolita lwowski powiedział w kazaniu, że kiedy zabraknie w naszym domu matki, to „przychodzi w pobliże naszego życia inna Matka, której serce nigdy nie przestało bić, a którą pod krzyżem ofiarował nam Jezus Chrystus”.

„I to ta inna Matka, 16 lipca 1251 roku, ukazała się bł. Szymonowi Stockowi podając mu szkaplerz. Wypowiedziała przy tym następujące słowa: »Przyjm, drogi synu, ten szkaplerz twego Zakonu jako godło mojego bractwa i jako znak przywileju wyjednanego dla ciebie i wszystkich dzieci Karmelu. Kto mając na sobie ten szkaplerz zejdzie z tego świata, będzie zachowany od ognia wiecznego«” – przypomniał ks. abp Mieczysław Mokrzycki, który w sobotę wieczorem gościł w łódzkim klasztorze zgromadzenia zakonnego Karmelitanek Bosych.

„Szkaplerz to dwa kawałki płótna połączone ze sobą i zawieszone na szyi. Część spadająca na plecy oznacza postawę poddania się woli Bożej w znoszeniu trudów, doświadczeń i swojego krzyża – na wzór Maryi i z jej opieką. Przednia część szkaplerza, spoczywająca na naszych piersiach przypomina, że serce człowieka powinno bić miłością Boga i bliźnich” – podkreślił duchowny.

„Wiara, służba i miłość, w pełnym zjednoczeniu z Jezusem to treść szkaplerza, który nie tylko chroni, ale i zobowiązuje” – dodał.


Mająca 546 metrów wysokości Góra Karmel sąsiaduje z miastem Hajfa w Izraelu. Karmel (hebr. ogród Boży) związany jest z opisywanym w Biblii prorokiem – św. Eliaszem, który jest współpatronem zakonu karmelitańskiego.

W początkach XIII wieku, podczas panowania w Ziemi Świętej krzyżowców, św. Brokard wspólnie z patriarchą Jerozolimy św. Albertem nadali zakonowi karmelitańskiemu regułę, a zgromadzenie przyjęło nazwę pustelników Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

Po upadku Akki w 1291 roku klasztor karmelitański na górze został zburzony. Wielu zakonników zabili Turcy. Pozostali przy życiu karmelici musieli uciekać do Europy. Część z nich znalazła się jednak na Starym Kontynencie już kilkadziesiąt lat wcześniej.

W Anglii w nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku przełożonemu generalnemu zakonu karmelitów Szymonowi Stockowi ukazała się Matka Boża. Kazała mu nosić szkaplerz, który chroni przed ogniem piekielnym.

Klasztory karmelitańskie powstawały w całej Europie, gdzie było także wiele tzw. bractw szkaplerznych. Budowano kościoły pod wezwaniem Matki Bożej z Góry Karmel, m.in. jeden z najbardziej znanych – w stolicy Malty La Valettcie. Świątynię tę zaczęto budować w XVI wieku za zakonowi przekazano w XVII wieku.

Zgromadzenie zakonne karmelitanek w Łodzi ma charakter klauzurowy – siostry praktycznie nie wychodzą z klasztoru. Na świecie jest ok. 13 tys. karmelitanek bosych. Ich klasztory są w ponad 80 krajach.

PAP

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl