Ks. abp M. Mokrzycki: Kościół na Ukrainie przeżywa wiosnę

Współcześnie Kościół na Ukrainie boryka się z wieloma problemami. „Nasz Kościół cały czas przeżywa wiosnę, bo odzyskaliśmy wiele kościołów, a powstają też nowe. Mamy święcenia nowych kapłanów. Mamy też możliwości, by tworzyć kolejne parafie” – powiedział tygodnikowi „Echo Katolickie” ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, były osobisty sekretarz świętego Jana Pawła II.

W tym roku przypada 30. rocznica odnowienia struktur Kościoła ukraińskiego. Na Ukrainie istnieje 7 diecezji, 3 seminaria duchowne i 3 instytuty teologiczne. Pierwszymi fundatorami wspólnot – zwłaszcza na terenie archidiecezji lwowskiej – byli Polacy, którzy przekazywali wiarę z pokolenia na pokolenie.

Jak zaznaczył ks. abp. Mieczysław Mokrzycki, poważnym problemem Kościoła na Ukrainie jest postępująca laicyzacja.

„Łatwość kontaktu poprzez internet i telefon powoduje, że na Ukrainę dociera duch laicyzacji. Młodzież szuka łatwiejszego życia, wyjeżdża do Europy. Spada autorytet nauczycieli i rodziców, ponieważ wpływ laicyzacji udziela się po równo. Podobnie spada demografia, a co za tym idzie, mamy mniejszą liczbę powołań, chociaż procentowo jest ich wciąż całkiem sporo. Aby walczyć z laicyzacją, musimy włożyć wiele wysiłku i zająć się dziećmi, młodzieżą, by wskazać prawdziwe wartości, które pomogą dobrze uformować ich osobowość, charaktery, by nie stracili swojego życia, które jest jedyne i na wieczność” – przypomniał kapłan.

Jednym z najpoważniejszych problemów Ukrainy jest ciągle trwająca na jej wschodzie wojna. Ks. abp Mieczysław Mokrzycki zrelacjonował „Echu Katolickiemu”, że „z zachodniej Ukrainy wielu młodych powołanych jest do służby wojskowej. Każdego tygodnia ginie 3-4 żołnierzy. To wielki ból i strata dla każdej rodziny, dla Kościoła i państwa”.

„Staramy się być blisko osób, które straciły na wojnie kogoś bliskiego poprzez troskę materialną i opiekę nad rodziną zmarłego, by dodać jej otuchy” – podkreślił.

Kościół ukraiński mierzy się z problemami gospodarczymi i ekonomicznymi, które niejednokrotnie zmuszają męża albo żonę do opuszczenia rodziny. To prowadzi do wielu patologicznych zjawisk.

Kościół na Ukrainie odgrywa znaczącą rolę na tamtym terenie. Wielu ludzi ceni liturgię katolicką, brak zaangażowania w politykę i możliwość pogłębienia swoje wiary oraz poszerzenia wiedzy na temat Kościoła. Ks. abp Mieczysław Mokrzycki jest zadowolony z pracy ewangelizacyjnej i tego, że dzięki niej wielu odnajduje w ten sposób drogę do Kościoła.

Duchowny wyraził również zadowolenie z ożywionego kultu św. Jana Pawła II, który jest znany i bardzo ceniony przez Ukraińców.

„W wielu naszych parafiach są postawione jego pomniki, budowane kościoły pod jego wezwaniem, a w miastach jego parki, ulice i place. Przekazałem też wiele relikwii do naszych wspólnot na Ukrainie. Ludzie traktują św. Jana Pawła II jako swojego orędownika, jest patronem małżeństw i młodzieży. Całe jego nauczanie pomaga nam w formacji duchowej” – powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Obecny metropolita lwowski w latach 1996-2005 był osobistym sekretarzem polskiego Papieża, a po jego śmierci posługiwał papieżowi Benedyktowi XVI. Od blisko 13 lat jest metropolitą lwowskim. Ks. abp Mieczysław Mokrzycki związany jest z archidiecezją lwowską od najmłodszych lat. Urodził się i wychował na jej terenie. Po wojnie 30 parafii tej archidiecezji pozostało na ziemiach polskich.

polskifr.fr/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl