Kard. Grocholewski: otrzymałem piękny i bezcenny dar

W Katedrze Poznańskiej odbyła się uroczysta prezentacja Księgi Pamiątkowej z okazji Złotego Jubileuszu przyjęcia święceń prezbiteratu przez JEm ks. kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego. Tytuł księgi został zaczerpnięty z Listu św. Pawła do Kolosan i brzmi: „Co sprawiedliwe jest i słuszne”. Jubilat podziękował wszystkim za piękny i bezcenny dar, na który złożyły się prace 60 prestiżowych osobistości. W księdze znajduje się m.in. list Ojca św. Franciszka oraz życzenia papieża emeryta Benedykta XVI wpisane jako dedykacje.

Laudację zadedykowaną Jego Eminencji wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Księga Pamiątkowa powstała z woli ks. abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. Ksiądz arcybiskup witając zgromadzonych w bazylice archikatedralnej pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła, wymieniał zasługi JEm ks. kard. Zenona Grocholewskiego dla Kościoła, a także naszego kraju.

– Wielkopolanin i rzymianin w jednej osobie. Człowiek ceniony z uwagi na światły umysł i silny charakter. Mąż przynoszący chlubę Poznaniowi, Wielkopolsce, Polsce i Stolicy Apostolskiej. Wypełniając powierzone mu przez Stolicę Apostolską zadania rozsławia imię Polski na świecie i jest ambasadorem naszej ojczyzny. Jest również człowiekiem zasłużonym dla naszej archidiecezji poznańskiej, będąc postulatorem beatyfikacji dwóch wielkopolan z nieodległej historii, czyli błogosławionego Edmunda Bojanowskiego oraz błogosławionej Sancji Janiny Szymkowiak – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Ksiądz arcybiskup dodał, że Księga Jubileuszowa jest wyrazem hołdu za przykład wiary.

– Pragniemy wyrazić nasz hołd i cześć za przykład wiary, nauki, wierności, wielkoduszności, jaki nam ofiarowuje służąc z oddaniem wspólnocie Kościoła katolickiego na całym świecie. Niech Maryja, Matka Najwyższego i Wiecznego Kapłana, umacnia Jego Eminencję nieustanie swoją opieką. Niech mu dodaje sił do dawania świadectwa o Chrystusie, jedynym Zbawicielu człowieka – stwierdził metropolita poznański.  

JEm ks. kard. Zenon Grocholewski podziękował za wspaniały dar, jaki otrzymał. Stwierdził, że jest to księga „o wymiarze intelektualnym będąca owocem studiów, woli obdarowywania wiedzą i umiłowania prawdy ze strony autorów artykułów”. Dodał, że dar jest ukierunkowany ku wartościom duchowym i jest mu szczególnie drogi ze względu na dwie okoliczności. Pierwszą z nich jest fakt, że dar pochodzi z Poznania.

– Po pierwsze, jest on darem z Poznania, w którym 50 lat temu otrzymałem święcenia kapłańskie i z którym jestem bardzo silnie związany z różnych względów: rodzinnych, przyjaźni, pracy duszpasterskiej, tęsknoty za krajem, kiedy nie mogłem wrócić przez siedem lat do tego miasta w okresie komunistycznym. Jestem związany z tym miastem także z powodu ogromniej życzliwości, jakiej doznałem ze strony władz kościelnych, miejskich, wojewódzkich, uniwersyteckich i różnych stowarzyszeń. Było dla mnie ogromną radością, kiedy mogłem coś uczynić dla tego miasta, jak doprowadziłem do beatyfikacji dwie osoby z diecezji poznańskiej i kiedy mogłem wręczać doktorat honoris causa panu Stuligroszowi ze strony Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej – powiedział ks. kard. Zenon Grocholewski.

Drugą okolicznością, na jaką wskazał ks. kard. Zenon Grocholewski jest międzynarodowy wymiar Księgi Pamiątkowej.

– Jest mi ten dar drogi, ponieważ on ma wymiar międzynarodowy,  odzwierciedlający charakter mojej pracy od bardzo wielu lat. Duża bowiem większość autorów to obcokrajowcy pochodzący z różnych krajów, kontynentów, środowisk naukowych, z którymi jestem związany. Także z autorami artykułów łączą mnie więzi współpracy i przyjaźni. Ofiarowany tom studiów jest więc dla mnie pięknym i bezcennym darem. Nie znajduję słów, by wyrazić wdzięczność przede wszystkim ks. abp. Stanisławowi Gądeckiemu za podjętą inicjatywę i patronat nad nim oraz kryjącą się za tym życzliwość i ujmującą przyjaźń dodał ks. kard. Zenon Grocholewski.

Ks. kard. Zenon Grocholewski podziękował także, m.in. ks. abp. Jędraszewskiemu za kierownictwo w redagowaniu tomu i laudację, ks. dr. Janowi Słowińskiemu za trud w konkretnej realizacji tej inicjatywy, wszystkim współautorom księgi.

Ks. kard. Zenon Grocholewski wyraził wdzięczność wielu dostojnym gościom za przybycie na uroczystość. Udział w niej wzięli ks. abp Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce, ks. bp Wiesław Mering – ordynariusz włocławski, ks. bp Stanisław Napierała – bp senior diecezji kaliskiej, ks. biskupi pomocniczy łódzcy: ks. bp Adam Lepa i ks. bp Ireneusz Pękalski, a także biskupi pomocniczy poznańscy: ks. bp Zdzisław Fortuniak,  ks. bp Grzegorz Balcerek i ks. bp Damian Bryl.

Przybyli także przedstawiciele PAN, rektorzy wyższych uczelni, profesorowie, pracownicy naukowi, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Uroczystość uświetniły: Orkiestra Co-Operate i Chór Katedralny.

Organizatorami prezentacji byli: archidiecezja poznańska, Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

Księga została wydana w pięciu językach, tzw. kongresowych. Przygotowano także kilka egzemplarzy specjalnych, które zostaną podarowane m.in. Ojcu Świętemu Franciszkowi oraz emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl