Słowacja: ks. kard. Grocholewski doktorem honoris causa

kard Grocholewski-Rużomberk

Ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, został doktorem honoris causa Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku. Przyznany tytuł jest wyrazem m.in. uznania dla wkładu ks. kard. dla rozwoju katolickiego szkolnictwa wyższego na świecie.  

Jak oświadczono tytuł jest także wyrazem uznania za wkład ks. kard. Zenona Grocholewskiego w dziedzinie prawa kanonicznego i dla jego posługi na rzecz dzieł sprawiedliwości i pokoju. ks. kard. Zenon Grocholewski wyraził wdzięczność za przyznany tytuł. Przypomniał o swoich związkach z uczelnią. To drugi tytuł doktora honoris causa przyznany ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu przez Słowaków. W roku 2002 tytułem tym uhonorował go Uniwersytet im. Jana Komenskiego w Bratysławie.

Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach. W wieku 24 lat przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Święcenia biskupie przyjął w 1983 roku w watykańskiej Bazylice św. Piotra z rąk bł. Jana Pawła II. 15 listopada 1999 roku bł. Jan Paweł II mianował go prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego. 21 lutego 2001 roku Papież-Polak mianował go kardynałem. Ks. kard. Zenon Grocholewski uczestniczył w konklawe, które wybrało na Papieża ks. kard. Josepha Ratzingera, a następnie ks. kard. Jorge Mario Bergoglio.

* * *

Katolicki Uniwersytet w Rużomberku to słowacka publiczna uczelnia katolicka. Jej dewizą są słowa: kształtujcie umysły i serca. Uniwersytet stawia sobie za cel kształtowanie studentów opierając się na wartościach moralnych mających źródło w nauczaniu Kościoła katolickiego oraz przekazywanie wiedzy koncentrując się na integralnym rozwoju człowieka i dobru wspólnym. Katolicki Uniwersytet w Rużomberku został założony 10 maja 2000 roku. Od 2008 jego rektorem jest ks. prof. dr hab. Tadeusz Zasępa, teolog, profesor teologii pastoralnej w zakresie mediów masowych. Uczelnia posiada wydziały: filozoficzny, pedagogiczny, teologiczny z siedzibą w Koszycach oraz Nauk o Zdrowiu. Na uczelni studiuje ok. 8 tys. studentów.

KAI / http://www.ku.sk

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl