Ks. kard. Grocholewski z wizytą w Radiu Maryja

Prefekt Watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego ks. kard. Zenon Grocholewski gościł w Radiu Maryja.

Wcześniej Jego Eminencja odwiedził plac budowy świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II. Ksiądz kardynał odwiedził także Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Spotkał się również z ks. bp. Andrzejem Suskim, pasterzem Kościoła toruńskiego oraz z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, Dyrektorem Radia Maryja.

„Jest zawsze dla mnie wielką radością każdy mój pobyt tutaj […]. Są wielkie postępy od mojej minionej wizyty w tym miejscu” – mówił po wizycie na placu budowy świątyni ks. kard. Grocholewski.

– Byłem tu w ubiegłym roku, wtedy były dopiero fundamenty, jednak i tak podziwiałem to, iż po miesiącu pracy te fundamenty już stanęły. Ciekaw byłem jak daleko praca nad świątynią poszła na przód. Dzisiaj jestem pełen uznania dla tego, co zbudowano; pełen uznania dla entuzjazmu, jaki spotkałem ze strony o. Dyrektora oraz innych osób. Jestem także pełen uznania dla tak wielu dobroczyńców, którzy wspierają to wielkie dzieło. Dlatego też jestem pełen ufności, że będzie to świątynia znana w całej Polsce; świątynia, która będzie ubogacała studentów – ale nie tylko Waszych studentów, ale także innych, którzy będą tutaj przyjeżdżali. Dla mnie jest to bardzo piękne dzieło. Naprawdę bardzo gorąco życzę, żeby zostało ono jak najszybciej dokończone. Kiedy się to stanie z całą przyjemnością przyjadę tu ponownie, żeby zobaczyć tę świątynię, a może i ją konsekrować – powiedział ks. kard. Zenon Grocholewski.

„Ta świątynia powstaje dla Jana Pawła II – on bardzo mocno Was wspiera” – mówił w wywiadzie dla Radia Maryja i Telewizji Trwam ksiądz kardynał.

Bliski współpracownik bł. Jana Pawła II akcentował, że nigdy nie miał wątpliwości, że Papież Polak był nadzwyczajnym – świętym człowiekiem. „Uderzał nas przede wszystkim, jego duch modlitwy i zaufanie Panu Bogu – i taką wielką ufność w Pana Boga – widzę także tutaj u Was” – mówił Prefekt Watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

Ksiądz kardynał wyraził także ogromną radość z zapowiedzi kanonizacji Jana Pawła II. Jednocześnie stwierdził, że bardzo ważne jest to, aby nauczanie bł. Jana Pawła II dotarło do ludzi; aby to, czego nauczał przyjęto do serca – zwłaszcza w naszym kraju – podkreślał.

W tym kontekście ksiądz kardynał z ubolewaniem mówił o dyskusjach jakie toczą się w mediach – dyskusjach, które bardzo rażą i w których brakuje szacunku dla drugiego człowieka.

Jan Paweł II przemawiał słowem, ale i przykładem życia – to jest wielka nauka dialogu. Chciałbym, żeby to przeniknęło do Polski, do mediów, do sposobu rozmawiania z innymi ludźmi.

Ks. kard. Zenon Grocholewski odniósł się także do piątkowej decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznaniu miejsca Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie.

– Myślę, że Telewizja Trwam jest coraz bardziej znana, uznawana, wspierana i kochana przez bardzo wielu ludzi. Jestem pełen podziwu dla Waszych audycji – oglądam je w Rzymie, dzisiaj częściej niż kiedyś. Cieszę się z tego, co telewizja propaguje, poszerza; ona często otwiera umysły na jakiś inny sposób spojrzenia na rzeczywistość. To jest ważne, żeby nie była tylko jedna myśl, żeby wszyscy mówili to samo, ale żeby jednak popatrzono na rzeczywistość z innej strony – chociaż jest to czasem krytyczne spojrzenie. To jest normalne, krytyka jest dźwignią postępu. Życzę Wam, żeby ta Wasza telewizja przyczyniła się jak najbardziej do prawdziwego postępu naszego kraju – akcentował ks. kard. Zenon Grocholewski.  

Prawdziwy postęp – jak mówi ksiądz kardynał – to przede wszystkim postęp w postawie człowieka – budować człowieka, który byłby odpowiedzialny za to, co czyni i co chciał czynić – dobro.

Prefekt Watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego życzył także, aby Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu była miejscem budowania prawdziwego dobra.

„Dzisiaj potrzeba solidnej formacji – solidnych dziennikarzy i polityków” – akcentował ks. kard. Zenon Grocholewski.

– Dla ludzi wierzących i dla tych, którzy pragną dobra nie może być żadnej wątpliwości, że dzisiaj potrzeba formacji, solidnych dziennikarzy, solidnych polityków, którzy przede wszystkim kochają prawdę, kochają swój naród i nie są tylko jakimiś ludźmi, którzy traktują swoją pracę jako zawód, ale jako misję w kierunku prawdziwego dobra. Jan Paweł II tak często mówił o prawdziwym dobru, bo może być dobro, które jest fałszywe; ludzie uznają coś za dobro, a to nie jest dobrem. Życzę Wam, żebyście w tej uczelni formowali prawdziwe dobro – ludzi, którzy będą tworzyć prawdziwe dobro w imię prawdy i miłości do drugiego człowieka – powiedział ks. kard. Zenon Grocholewski.     

Wypowiedź ks. kard. Zenona Grocholewskiego


Pobierz Pobierz

 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl