Ks. kard. Zenon Grocholewski doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Ks. kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele świata nauki i Kościoła. Obecny był o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Władze uczelni podkreśliły, że ks. prof. Zenon Grocholewski jest wielkim autorytetem moralnym, wyznaczającym postawy etyczne środowisk akademickich. Ksiądz kardynał był odpowiedzialny za 1500 uniwersytetów oraz 200 tys. szkół na całym świecie.

Zasługi i dokonania byłego prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej przypomniał zgromadzonym prof. Grzegorz Skrzypczak, promotor honorowego doktoratu.

Po mistrzowsku potrafił łączyć prace w najwyższych trybunałach i kongregacjach Stolicy Apostolskiej z działalnością naukowa w dziedzinie prawa kanonicznego i edukacji. Ksiądz kardynał zawsze poszukiwał rozwiązań, które pozwalały na bazie rozważań filozoficzno-prawnych, przy wykorzystaniu oryginalności i innowacyjności co do formy i treści, łączyć wszelkie aspekty pastoralne z rozwojem nauk świeckich w interesujących go zagadnieniach – akcentował profesor.

Odbierając tytuł, ks. kard. Zenon Grocholewski podkreślił, że czuje się niezwykle zaszczycony wyróżnieniem.

Czuję się bardzo zaszczycony przyznaniem mi doktoratu honoris causa przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Ujmuje fakt, że u podłoża też uczelni leży nie tylko zainteresowanie naukowe i profil gospodarczy, ale także, a może przede wszystkim potrzeba serca, umiłowanie przyrody i troska o jej należyte użytkowanie – mówił ks. kard. Zenon Grocholewski.

Tytuł doktora honoris causa ks. kard. Zenon Grocholewski otrzymał od ponad 20 uczelni na całym świecie.


Galeria ks. kard. Zenon Grocholewski doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – fot. o. Grzegorz Moj CSsR.

RIRM/TV Trwam News

drukuj