fot. twitter.com/EpiskopatNews

Uroczystości pogrzebowe ks. kard. Zenona Grocholewskiego odbędą się o godz. 12.00

Uroczystości pogrzebowe księdza kard. Zenona Grocholewskiego odbędą się dzisiaj. O godz. 10.00 trumna z jego ciałem zostanie wprowadzona do katedry poznańskiej, gdzie odbędzie się modlitewne czuwanie. W samo południe rozpocznie się Msza święta. Ksiądz kardynał spocznie w podziemiach katedry, w krypcie biskupów poznańskich. Transmisja od godz. 12.00 w Radiu Maryja i TV Trwam.   

Ks. kard. Zenon Grocholewski był sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, a następnie – z mianowania św. Jana Pawła II – prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

– Wprowadzając uniwersytety katolickie w krajach radykalnie niekatolickich ks. kard. wprowadzał tam po prostu Ewangelię, wprowadzał możliwość poznania Chrystusa – mówi ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk, wykładowca WSKSiM.

Ks. kard. Zenon Grocholewski wielokrotnie gościł w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Był przyjacielem Rodziny Radia Maryja – wspomina o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor założyciel toruńskiej rozgłośni.

– Był bardzo skromny, niezwykle pracowity, powiedziałbym Boży, kochający Kościół i Ojczyznę – podkreśla o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Na dokonania naukowe ks. kard. Zenona Grocholewskiego zwraca uwagę prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

– Był osobowością niezwykle wybitną, bo poza działalnością organizacyjną napisał także ponad 500 artykułów naukowych i – co niezwykle rzadkie – opublikował swoje prace naukowe w 12 językach – zaznacza prof. Stanisław Mikołajczak.

Człowiek, który skupiał się na tym, co dobre i pozytywne – tak ks. kard. Zenona Grocholewskiego wspomina ks. abp Stanisław Gądecki,  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański.

– On był człowiekiem bardzo ciepłym. We wszystkich spotkaniach wnosił coś, co podnosiło człowieka na duchu. Nie przybijał ani nie koncentrował się na negatywach, ale starał się zawsze ukazywać pozytywną stronę rzeczy i do takiej też zachęcać – mówi ks. abp Stanisław Gądecki.

Tak było, kiedy podczas swoich krótkich urlopów uczestniczył w Festiwalu Młodzieży Niepełnosprawnej w Ciechocinku – zaznacza ks. bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy senior archidiecezji poznańskiej.

– Te dzieciaki, ta młodzież, rodzice widzieli w nim człowieka, który ich rozumie, który jest bardzo blisko nich, więc z jednej strony człowiek, który spotykał i ministrów, i ambasadorów, i jeździł po uniwersytetach, A z drugiej strony, człowiek tak bliski zwyczajnych, prostych ludzi – podkreśla ks. bp Zdzisław Fortuniak.

Ks. kard. Zenon Grocholewski z ogromną życzliwością odnosił się do każdego człowieka – mówi o. dr Zdzisław Klafka CSsR,  rektor WSKSiM.

– Człowiek wielkiego intelektu, ale też człowiek ogromnej prostoty. Wierzył jak dziecko. Nieraz to widzieliśmy u nas w Toruniu, z jakim wzruszeniem się modlił, jak do każdego człowieka podchodził z ogromną otwartością. Wiemy, że miał przyjaciół na całym świecie. Nie tylko pośród ludzi Kościoła. Jako prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego potrafił zdobyć sobie przyjaźń też u ludzi innych wyznań – zaznacza o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Ks. kard. Zenon Grocholewski zmarł 17 lipca w Watykanie. [czytaj więcej]

W tym roku skończyłby 81 lat. W minioną sobotę w Bazylice Świętego Piotra w intencji ks. kard. Zenona Grocholewskiego sprawowana była Msza żałobna z udziałem Papieża Franciszka. Dzisiejsze uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 12.00 w katedrze poznańskiej. Trumna z ciałem księdza kardynała zostanie złożona w podziemiach katedry, w krypcie biskupów poznańskich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl