fot. PAP/Łukasz Gągulski

Ks. kard. Zenon Grocholewski z tytułem doktora honoris causa

Ksiądz kardynał Zenon Grocholewski odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczyste wręczenie odbyło się w ramach obchodów 10. rocznicy nadania Papieskiej Akademii Teologicznej rangi uniwersytetu.

W rocznicę wybrania kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zainaugurował kolejny, jubileuszowy rok akademicki. Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

– W tym właśnie miejscu pragniemy uroczyście zainaugurować nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II za przyczyną Matki Najświętszej, dziękując Panu Bogu za 10 lat bardzo owocnej działalności tej uczelni – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Zenon Grocholewski.

– W Sakramencie Eucharystii Pan staje się rzeczywiście pokarmem dla człowieka spragnionego prawdy i wolności. Staje się pokarmem dla człowieka spragnionego prawdy i wolności. Cóż może być bardziej ważnego dla uniwersytetu kościelnego, jak nie prawda, o której tutaj mowa oraz złączona z nim wolność człowieka? – mówił ks. kard. Zenon Grocholewski.

Po Mszy świętej w sali konferencyjnej Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomu doktora honoris causa księdzu kardynałowi Zenonowi Grocholewskiemu.

Laudację wygłosił ks. prof. Tomasz Rozkrut, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Ksiądz Profesor przywołał dokonania księdza Kardynała zarówno naukowe, jak i kapłańskie. Przypomniał, że ks. kardynał Zenon Grocholewski był bliskim współpracownikiem pięciu papieży.

– To wybitny prawnik kanonista. Człowiek rzeczywiście zatroskany, od dziesiątków już lat, o poprawne funkcjonowanie sądownictwa kościelnego oraz o wysokie standardy wielowymiarowej edukacji prowadzonej przez Kościół w całym świecie – oznajmił ks. prof. Tomasz Rozkrut.

Ks. kardynał Zenon Grocholewski wyraził wdzięczność za otrzymane wyróżnienie

– Czuję się zaszczycony przyznaniem doktoratu honoris causa od pierwszego uniwersytetu kościelnego poza Wiecznym Miastem i to w 10. rocznicę jego powstania – mówił ks. kard. Zenon Grocholewski.

Ksiądz kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja w 1963 roku w Poznaniu. Jako młody kapłan wyjechał na studia prawnicze do Rzymu. 15 listopada 1999 roku papież Jan Paweł II powołał ks. Kardynała na prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego. Od tamtej pory losy księdza Kardynała na zawsze połączyły się z postacią świętego papieża Polaka. Ks. Kardynał jest autorem ponad 550 publikacji w 12 językach, jest honorowym doktorem 25 uczelni na całym świecie. Od lat jest bliskim przyjacielem Rodziny Radia Maryja.

 

TV Trwam New

drukuj