[TYLKO U NAS] J. J. Kasprzyk: Historyczne spotkanie polskich Sprawiedliwych z prezydentem Izraela Re’uwen Riwlin

W środę odbyło się historyczne spotkanie polskich Sprawiedliwych z prezydentem Izraela Re’uwen Riwlin. Jest to sytuacja bezprecedensowa, bo to pierwsze tego typu spotkanie – powiedział Jan Józef Kasprzyk,  szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Trwa zjazd polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Tym razem polscy Sprawiedliwi spotykają się w Ziemi Świętej.

– W 2016 roku po raz pierwszy Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie z Polskim Towarzystwem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata podjął inicjatywę organizowania corocznych zjazdów Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej zachowali się wspaniale, bo ochronili swoich współbraci, współobywateli  narodowości żydowskiej. Dwa pierwsze zjazdy odbyły się w Warszawie. Ubiegłoroczny odbył się w Markowej – w muzeum rodziny Ulmów. Tegoroczny zjazd odbywa się zaś w miejscu szczególnym w Jerozolimie, Ziemi Świętej, czyli tutaj, gdzie wybrzmiało Przykazanie miłości – wskazał Jan Józef Kasprzyk.

W tegorocznym zjeździe udział bierze kilkunastu polskich Sprawiedliwych, którzy przybyli wraz z delegacją urzędową do Izraela – podkreślił.

– Są też z nami żołnierze 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, którzy przeszło 70 lat temu byli w Palestynie. Ta pielgrzymka ma swój wymiar zarówno duchowy, bo naszym przewodnikiem tutaj jest ks. prof. Waldemar Chrostowski, ale ma też znaczenie dużo głębsze, ponieważ buduje relacje międzynarodowe. W środę odbyło się historyczne spotkanie polskich Sprawiedliwych z prezydentem Izraela Re’uwen Riwlin. Jest to sytuacja bezprecedensowa, bo to pierwsze tego typu spotkanie – mówił gość Radia Maryja.

Prezydent Izraela podziękował w imieniu swoich obywateli za to, co polscy Sprawiedliwi uczynili w czasie II wojny światowej – kontynuował.

– Wybrzmiały bardzo ważne słowa, że dla obywateli Izraela polscy Sprawiedliwi to święci i to nie tylko w znaczeniu religijnym, ale również takim ludzkim. Byliśmy we wtorek w Instytucie Yad Vashem, gdzie polscy Sprawiedliwi mogli zobaczyć nazwiska swoje i swoich bliskich, które są usytuowane w Ogrodzie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Była także szansa na spotkanie się z tymi, którzy mieszkają w Izraelu, a byli przez Sprawiedliwych ocaleni w czasie II wojny światowej – podsumował Jan Józef Kasprzyk.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Jana Józefa Kasprzyka mogą Państwo obejrzeć [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl