Kaplica Pamięci – w hołdzie Polakom ratujących Żydów

kaplica pamięci

Kochana Rodzino Radia Maryja,

Drodzy Przyjaciele,

Wszyscy, którzy budują świątynię,

wotum wdzięczności za Ojca Świętego Jana Pawła II

 

Otóż jak wiemy, w dolnej kaplicy, Kaplicy Pamięci pragniemy umieścić nazwiska Polaków, którzy zginęli w obronie Żydów, ratując swoich braci. I tych wszystkich, którzy narażali swoje życie, ratując swoich sąsiadów, braci – Żydów. Kochani! Otrzymałem krótki list od ks. prof. Pawła Rytel-Andrianika, który zajmuje się porządkowaniem tych spraw i nazwisk:

Treść listu:

„Z wdzięcznością chciałbym poinformować, że wielu słuchaczy Radia Maryja odpowiedziało na Ojca apel o zgłaszanie Polaków, którzy ratowali ludność żydowską. Wszystkim należą się serdeczne podziękowania. Dotąd było ok. 10 tys. połączeń telefonicznych. Zebrane materiały dotyczą ponad 12 tys. Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. W tym gronie jest ponad 6 tys. osób odznaczonych medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, o czym mamy wiadomości z Yad Vashem w Jerozolimie. Na obecnym etapie badań udało się ustalić, że około 1500 Polaków zostało za tę pomoc zamordowanych; co jest ważne.

Słuchacze przekazali informacje na temat tysięcy osób, o których nic wcześniej nie było publikowane. To oznacza, że gdyby nie apel w Radiu Maryja, to nikt nie dowiedziałby się o tych bohaterskich Polakach.

W związku z tym, że apel przeszedł wszelkie oczekiwania, może dobrze byłoby go przedłużyć. Tym razem prosimy o informacje o wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób pomagali ludności żydowskiej. Jeżeli wiemy, że ktoś dał nawet kromkę chleba, także prosimy o złożenie relacji, bo za to również groziła kara śmierci. Dlatego prosimy telefonować dalej, pod ten sam numer telefoniczny. Numer w Polsce: 609 498 523.

Bóg zapłać wszystkim, którzy telefonują i składają relację. Po odpowiednich badaniach naukowych nazwiska zostaną umieszczone w Kaplicy Pamięci i tak będą ocalone od zapomnienia; będą mówiły następnym pokoleniom prawdę. Jeszcze raz przypominam numer telefonu, na który można telefonować, mówić o tych, którzy zostali pomordowani, ratując Żydów czy tych, którzy pomagali dając tylko kromkę chleba. Ktoś powiedziałby: „tylko kromkę chleba”. To oddanie kromki chleba kosztowało niejednokrotnie śmierć.”

Przypominam: 609 498 523 – to jest numer do brata, ks. prof. Pawła Rytel-Andrianika, który współpracuje w tej sprawie.

 

Dziękuję wszystkim, Bóg zapłać za wszelkie dobro!

Zło jest brakiem dobra, a wiec czyńmy dobro!

o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja

* * * 

Jeśli ktoś wie o zamordowanych Polakach, którzy ginęli za udzieloną Żydom

pomoc, prosimy o tym napisać do Radia Maryja na adres:

Radio Maryja

ul. Żwirki i Wigury 80

87-100 Toruń

Z dopiskiem na kopercie: Kaplica Pamięci,

lub na adres e-mail: [email protected]

Można też w tej sprawie telefonować pod nr: 609 498 523 lub 609 002 482

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl