Jasna Góra: 36. Pielgrzymka Obrońców Życia

Ostatnie przemiany polityczne w Polsce dały nadzieję na doprowadzenie do pełnej prawnej ochrony wszystkich dzieci poczętych – mówili uczestnicy odbywającej się w sobotę na Jasnej Górze 36. Pielgrzymki Obrońców Życia. Na doroczne spotkanie przybyło ponad tysiąc osób.

„Przemiany polityczne w Polsce dały nadzieję, że będzie można doprowadzić do pełnej, prawnej ochrony wszystkich dzieci poczętych. Jak przypominam, prawo w Polsce chroni życie poczęte i bardzo dobrze, natomiast w sposób niesprawiedliwy i taki niekonsekwentny wyklucza spod tej ochrony dzieci chore czy poczęte w wyniku tzw. czynu zabronionego” – powiedział dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, cytowany przez Biuro Prasowej Jasnej Góry,.

Aby zachęcić obywateli do poparcia zmian, został przygotowany apel do parlamentarzystów o wprowadzenie pełnoprawnej ochrony dzieci od chwili poczęcia. Akcja zbierania podpisów pod apelem ma potrwać kilka miesięcy. Równolegle będą prowadzone akcje edukacyjne – zapowiedział Paweł Wosicki.

„Czy mamy dzisiaj ważniejszą sprawę niż ochrona cywilizacji życia, która stanowi fundament chrześcijaństwa, naszej kultury, ale też naszego bytu i naszej przyszłości? (…) Cywilizacja życia to jest również ochrona rodziny, takiej rodziny, która chroni fundament, która jest domowym kościołem. To jest w tej chwili sprawa <być albo nie być>” – mówiła Ewa Kowalewska, która jest członkiem zarządu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

„Zaczyna się w Polsce wielka dyskusja o życie; zachowajmy racjonalność, bo zawsze wtedy pojawiają się emocje, te emocje są nam niepotrzebne. Jest nam potrzebna duża dawka miłości, którą bierzemy z Jasnej Góry” – podkreśliła Ewa Kowalewska w wypowiedzi dla biura prasowego sanktuarium.

Uczestnicy pielgrzymki podkreślali znaczenie niedawnego komunikatu Episkopatu ws. ochrony życia.

„Nie ma wspanialszej okazji, jak nasza pielgrzymka, żeby ten apel podjąć, nagłośnić i zachęcić wszystkich uczestników, żeby nie tylko dzisiaj, ale o tej wielkiej intencji narodowej i Kościoła naszego pamiętali w najbliższych miesiącach, bo proces legislacyjny na pewno będzie trwał kilka miesięcy” – powiedział prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka dr inż. Antoni Zięba.

Pielgrzymkę rozpoczęła poranna Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. Mszę św. koncelebrował ks. bp Jan Szkodoń – członek Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

„Jesteśmy na co dzień świadkami, że tak zwani wybrańcy, przedstawiciele narodów, zarówno parlamentów świata, Europy i Polski, i wspomagające je środki masowego przekazu, zdają się mieć pewność władzy nad sumieniami ludzkimi, bo to one kształtują na co dzień sposób myślenia, mówienia i działania, i w ten sposób tożsamość chrześcijańska doświadcza coraz bardziej otwartej agresji” – mówił w homilii ks. abp Wacław Depo.

„I to wszystko w imię wolności indywidualnego sumienia, na płaszczyźnie, w której za rzecz normalną należy uważać przekraczanie wszelkich granic dobra i zła, prawdy i kłamstwa, życia i śmierci” – dodał metropolita częstochowski.

Powiedział też, że Kościół jako wspólnota ludzi ustanowiona przez Boga „ma obowiązek, a zatem i prawo kierowania ludzi, ich sumieniami w obliczu Boga, by to życie uczynić szansą na zbawienie, a nie wieczne odrzucenie i utratę szczęścia na wieki”.

To w imię tej wyższości, woli Boga, trzeba nam rozpocząć nową batalię zmagań kulturowych, aby zdemaskować niebezpieczeństwa pogańskich i ateistycznych zamierzeń sprzeciwiających się ewangelii życia w Chrystusie, a tym samym koncepcji człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ponadto godności kobiety i mężczyzny, sakramentu małżeństwa i wspólnoty rodzinnej” – dodał ksiądz arcybiskup.

W programie pielgrzymki zaplanowane zostały m.in. wykłady i wręczenie nagród laureatom kolejnej, XI edycji Konkursu im. bł. ks. J. Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

PAP/RIRM

drukuj