Uroczystości dożynkowe na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze odbyło się dziękczynienie za tegoroczne plony, a także za kanonizację Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się wczoraj Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej. O godz. 21.00 pielgrzymi zebrali się w Kaplicy Cudownego Obrazu na Apelu Jasnogórskim. Po nim wzięli udział w Drodze Krzyżowej po Wałach Jasnogórskich. O północy w Kaplicy Matki Bożej sprawowana była Eucharystia, po niej zaplanowano czuwanie modlitewne.

Dziś o godz. 11.00 sprawowana była uroczysta Msza św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Eucharystii przewodniczył ks. bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski. Dziękczynieniu uświetnił program słowno-muzyczny oraz prezentacja lokalnych zespołów artystycznych.

Na Jasną Górę przybyli przedstawiciele władz państwowych oraz ruchy i związki rolnicze. Patronami tegorocznych dożynek Jasnogórskich są św. Janem Pawłem II i bł. Karoliny Kózkówny. Dziękczynienie za plony łączy się z jubileuszem 100. Rocznicy jej męczeńskiej śmierci. Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

RIRM

drukuj