(fot.PAP)

III Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę

Na Jasnej Górze trwa trzecia Narodowa Pielgrzymka Węgrów. W dwudniowym modlitewnym  spotkaniu uczestniczy ponad 700 osób.

Przesłaniem tegorocznej pielgrzymki jest odnowienie ducha z czystego źródła. Źródłem jest Pan Jezus, ale tutaj na Jasnej Górze jako w sanktuarium szukamy czystego źródła – podkreślił o. Botond Bátor, przełożony węgierskiej prowincji paulinów. Ta pielgrzymka dużo znaczy dla wiary, i dla przyjaźni polsko-węgierskiej – dodał o. Bator.

– Jestem proboszczem w parafii Maria Nostra, skąd przybyli Ojcowie Paulini na Jasną Górę. Chciałem przyjechać tutaj, żeby poznać to miejsce jakim jest Jasna Góra. Druga intencja jaka przyświeca memu sercu, dotyczy mijającej w tym roku 10 rocznicy, kiedy ksiądz biskup został ordynariuszem diecezji w Ars, na której terenie znajduje się parafia Maria Nostra, chcę księdza biskupa dołączyć do tego wotum dziękczynienia, wdzięczności za te minione 10 lat – powiedział o. Botond Bátor.

Wierni przywieźli ze sobą figurę Matki Bożej z Rumunii, z miasta, w którym mieszka wielu Węgrów. W ubiegłym roku dostali oni obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a w tym roku przekazują Jasnej Górze figurę Matki Bożej. Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia sprawowana przed południem.

O godz. 16.00 nastąpi złożenie wieńców przy „Studni Bł. Euzebiusza – Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” na Bastionie św. Barbary i Epitafium Smoleńskim przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Następnie w Sali o. Kordeckiego odbędzie się koncert.

poprowadzi dzisiejsze rozważania modlitwy apelowej o godz. 21.00. Trzecia Narodowa Pielgrzymka Węgrów w środę zakończy się czuwaniem modlitewnym o godz. 23.00.

RIRM

drukuj