fot. wikipedia

Grzegorz III w Polsce. „Módlmy się o pokój”

Melchicki patriarcha Antiochii Grzegorz III Laham z Syrii, który przebywa obecnie w Polsce apeluje o modlitwę w intencji pokoju w Ziemi Świętej, a także w Syrii.

W środę przed południem z udziałem patriarchy Antiochii odbyła się konferencja w Warszawie, podczas której został zaprezentowany Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2011-2012 „Prześladowani i zapomniani”.

Melchicki patriarcha w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wyraził serdeczne podziękowania Kościołowi w Polsce za to, co robi dla prześladowanych wiernych w Syrii. „To, co my przeżywamy jako Kościół w Syrii, jako Kościół, który cierpi, to jest w tym sensie, o którym mówił Jan Paweł II. Esencją chrześcijaństwa jest bycie z ludźmi i dla ludzi” – podkreślił.

– To jest nasze zadanie: w Ziemi Świętej pozostać pomimo krwi, pomimo tylu ofiar, pomimo tego cierpienia nieść dalej świadectwo chrześcijaństwa dla wszystkich ludzi, którzy tam żyją, czy pozostają. Serdeczne pozdrowienia i prośba do wszystkich słuchaczy Radia Maryja: módlcie się o pokój w Ziemi Świętej, o pokój w Syrii, o pokój we wszystkich tych krajach, które uważamy za ziemię świętą – powiedział Melchicki patriarcha Antiochii Grzegorz III Laham.

Ks. dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie będzie jednym z prelegentów konferencji.

Ksiądz dyrektor podkreśla, że dziś musimy być głosem tych, którzy go nie mają.

– 105 tys. chrześcijan zamordowanych w ubiegłym roku. Jak widzimy sytuacja jest bardzo dynamiczna, chociażby w Syrii. Podobna sytuacja jest w Nigerii, ale też w innych krajach, gdzie ta sytuacja jest, niestety, niestabilna i ciągle chrześcijanie oddają życie za wiarę. Dla nas jako dla ludzi wierzących jest obowiązkiem mówić o tym: czynić, co czynimy jako media katolickie, i my, jako pomoc Kościołowi w potrzebie, wydając po raz 4. w Polsce raport „Prześladowani i zapomniani”. Chcemy być głosem tych, którzy dzisiaj głosu nie mają, którzy dzisiaj oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa – akcentował ks. dr hab. Waldemar Cisło.

Warto przypomnieć, że Ojciec Święty Franciszek w listopadzie przyjął na audiencji patriarchę Grzegorza III Lahama. Papież zapewnił wówczas chrześcijan mieszkających w Syrii o swej pamięci. Apelował o pokój na Bliskim Wschodzie, a także rozwój dialogu ekumenicznego z Kościołami Wschodnimi.

RIRM 

drukuj