fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

W najbliższą sobotę odbędzie się w Warszawie Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan

Po raz szósty ulicami Warszawy przejdzie Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan. Rozpocznie ją w sobotę 6 kwietnia Msza św. o godzinie 12.30 w kościele pw.  św. Klemensa na ulicy Karolkowej 49 w Warszawie.

Powodem, dla którego każdego roku organizowana jest modlitwa ulicami Warszawy jest zła sytuacja chrześcijan w bardzo wielu miejscach świata.

Stałym hasłem modlitwy jest „Chrześcijanie cierpią dla Chrystusa”.

Prześladowania chrześcijan mają różną formę i nie zawsze jest to męczeństwo krwi. Niejednokrotnie jest to wykluczenie społeczne, polityka łamania sumień w życiu zawodowym i publicznym. Dotyczy to coraz szerszego kręgu grup chrześcijan.

Według raportu „Pomocy Kościołowi z Potrzebie”, co czwarty chrześcijanin -550 milionów osób – w stopniu mniej lub bardziej dotkliwym cierpi z powodu wyznawanej wiary. Dla około 200 milionów prześladowanie jest kwestią bezpośredniego zagrożenia.

Raport wspomina tylko o jednym kraju europejskim w kontekście prześladowań – jest nim Białoruś – jednak na naszym kontynencie sytuacja jest coraz trudniejsza, ponieważ chrześcijanie stali się mniejszością doświadczającą niechęci zarówno ze strony współobywateli jak i polityków decydujących o kształcie prawa w poszczególnych państwach.

Droga Krzyżowa odbędzie się się 6 kwietnia 2019 roku, poprzedzi ją Msza św. o godz. 12.30 w kościele pw. św. Klemensa na ulicy Karolkowej 49 w Warszawie. Procesja wyruszy około godziny 13.30 spod Kościoła oo. redemptorystów i ulicami Warszawy przejdzie aż do żoliborskiej parafii św. Stanisława Kostki na ulicy Hozjusza 2.

Organizatorami Drogi Krzyżowej są: Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Warszawskiej, Chrześcijański Kongres Społeczny, Fundacja Christiania oraz Fundacja Świętego Benedykta. Honorowym patronem wydarzenia jest Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

RIRM

drukuj