fot. https://pixabay.com/pl/

Działanie Kościoła w Bułgarii

Kościół katolicki w Bułgarii jest Kościołem męczenników czasów komunizmu. Powoli, ale skutecznie się odradza. Pracujący tu księża i siostry zakonne mówią zgodnie: „Pracujemy dla następnych pokoleń”. 22 października 2022 roku dzięki wsparciu PKWP uruchomiono pierwsze katolickie radio.

fot. ACN Polska

W roku 2022 Kościół katolicki w Bułgarii miał wiele okazji do świętowania – obchodził 20. rocznicę wizyty apostolskiej papieża Jana Pawła II oraz 70. rocznicę zamordowania przez reżim komunistyczny czterech bułgarskich męczenników: trzech księży asumpcjonistów i biskupa pasjonisty. Ks. bp Eugeniusz Bosiłkow został beatyfikowany w 1998 roku, natomiast księża Kamen Wiczew, Jozafat Sziszkow i Paweł Dżidżow zostali włączeni do grona błogosławionych Kościoła podczas wspomnianej pielgrzymki do Bułgarii w 2002 roku.

Kościół bułgarski jest Kościołem męczenników. W czasach komunistycznych, w latach 1946-1990, właściwie każdy ksiądz spędził jakiś czas w więzieniu, z kraju wydalono księży obcokrajowców, skonfiskowano nieruchomości kościelne, a seminaria zamknięto. Grekokatolicki biskup Sofii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Bułgarii, ks. bp Christo Proykov, wspomniał, że „został wyświęcony w 1971 roku i był pierwszym i jedynym księdzem od 19 lat; na kolejne święcenia trzeba było czekać aż pięć lat”.

Powoli, ale skutecznie, Kościół katolicki się odradzał. Obecnie w Bułgarii pracuje 60 księży, 100 zakonników i sióstr zakonnych, obecne są także różne ruchy świeckie.

„Niektóre budynki zostały nam zwrócone, a wsparcie Pomocy Kościołowi w Potrzebie umożliwiło nam je naprawić albo wybudować nowe. Dzięki parafiom i katechetom istnieje pokolenie, które zostało dobrze wychowane w wierze, ale na ogół młodzi ludzie nie mieli formacji religijnej, ich rodzice nie otrzymali niczego, co mogliby przekazać swym dzieciom” – wyjaśnił ks. bp Christo Proykov.

Pracujący w Bułgarii księża i siostry zakonne mówią zgodnie: „Pracujemy dla następnych pokoleń”.

Wszystko to pomaga zrozumieć, dlaczego internetowe radio Ave Maria, które zostało uruchomione dzięki pomocy PKWP 22 października 2022 roku, w dniu wspomnienia św. Jana Pawła II, jest tak ważne.

„Młodzież prosiła nas o to od lat, produkowała nawet materiały w swoich domach. Wreszcie udało się doprowadzić do realizacji tej wspaniałej inicjatywy, która będzie narzędziem modlitwy i edukacji zarówno dla młodych, jak i starszych” – tłumaczył hierarcha.

Projekt radia Ave Maria został powierzony franciszkanom, którzy pochodzą z Polski i mają dużo większe medialne doświadczenie.

„Radio internetowe będzie bardzo ważne dla szerzenia naszej wiary, ponieważ jesteśmy małą wspólnotą w Bułgarii. Głos Kościoła będzie więc mógł być słyszany w całym kraju, we wszystkich domach, gdzie są osoby starsze i ludzie z różnych pokoleń. Tak więc przekaz wiary katolickiej będzie mógł dotrzeć do wszystkich, którzy potrzebują jej nauczania” – podkreślił ks. bp Christo Proykov.

Bułgaria jest krajem w większości chrześcijańskim, około 85 proc. stanowią prawosławni, a około 1 proc. rozproszeni po całym kraju katolicy – jedna ze wspólnot mieszka zaledwie trzy kilometry od granicy z Turcją. Jest też około 10 proc. ludności muzułmańskiej w większości o korzeniach tureckich.

„Radio Ave Maria nie jest tylko dla katolików, ponieważ wiele jest ludzi poszukujących oraz głodnych formacji duchowej i religijnej” – podkreślił ks. bp Christo Proykov.

Dodał, że pojawiają się też „treści kulturalne z programami muzycznymi i historycznymi. Jest to projekt realizowany przez wszystkich i dla wszystkich”.

Watykański wysłannik ks. kard. Leonardo Sandri, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, przyleciał do Sofii na szereg wydarzeń w związku z obchodami 20. rocznicy wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Bułgarii w 2002 roku. To właśnie on pobłogosławił studio radia Ave Maria, które mieści się w niedawno odrestaurowanym domu ówczesnego nuncjusza apostolskiego Angelo Roncallego, późniejszego papieża świętego Jana XXIII. Był on nuncjuszem apostolskim w Bułgarii w latach 1925 –1935, dlatego nazywany bywa czasem „bułgarskim papieżem”.

„Radio Ave Maria było wielkim marzeniem, ale teraz jest rzeczywistością. Rzeczywistością, która pozwala Kościołowi katolickiemu pracować nie tylko w świątyniach, ale także na zewnątrz poprzez radio ze wszystkimi ludźmi, zwłaszcza z tymi, którzy cierpią lub którzy nie mają możliwości pójścia do kościoła” – mówił ks. kard. Sandri, otwierając pierwszą katolicką stację radiową, będącą ważnym narzędziem ewangelizacji i ekumenizmu w Bułgarii.

Chociaż kraj jest członkiem Unii Europejskiej, to jednak około jedna piąta ludności żyje w ubóstwie. Im także Kościół głosi Ewangelię – aktywną służbę ubogim i potrzebującym pełnią siostry zakonne. Na przykład w diecezji Płowdiw na południu Bułgarii w miastach Żytnica i Rakowski żyje wspólnota pięciu Sióstr Franciszkanek Misjonarek Najświętszego Serca. Ich zgromadzenie powstało w XIX wieku i jest dziś obecne w 20 krajach Europy, Afryki, Azji i obu Ameryk. Siostry pomagają chorym i starszym, odwiedzają ich w domach, gdy ksiądz nie jest w stanie tego zrobić. Prowadzą również katechezę i nauczają religii w szkołach.

Prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, błogosławiąc radio Ave Maria, wyraził też słowa wdzięczności wobec dobroczyńców PKWP: „Szczególne słowo kieruję do naszych przyjaciół z PKWP, którzy pracują na rzecz braterstwa w świecie poprzez działalność charytatywną i służbę wszystkim cierpiącym. Jesteście wielkimi protagonistami miłosierdzia, miłości i służby w Kościele. Dziękujemy za waszą hojność i zaangażowanie. Wy, którzy wspieracie te dzieła miłosierdzia ze swojego kraju, musicie wiedzieć, że jesteście tu obecni w tej chwili i że jesteście wielkimi uczestnikami Kościoła w Bułgarii”.

Kinga Waliszewska ACN Polska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl