fot. pixabay.com

Drastycznie spada liczba chrześcijan w Syrii

Chrześcijanie opuszczają Syrię. Dziś stanowią już tylko 3 proc. całej społeczności kraju. Jeszcze 10 lat temu było ich 10 procent.

Trwająca od dziesięciu lat wojna domowa w Syrii pogarsza dramatyczną sytuację miejscowych chrześcijan. Ci z nich, którzy pozostali w kraju, są najczęściej wewnętrznymi uchodźcami, szukającymi schronienia poza swoją rodzinną ziemią. Sankcje gospodarcze, jakie wprowadził Zachód, uderzają przede wszystkim w najsłabszych. Syryjczycy, którzy mają pracę, nie są w stanie wyżywić swoich rodzin. Kraju nie ominęła pandemia, zaś dostęp do najbardziej podstawowych leków jest utrudniony. [czytaj więcej]

Skutkiem tej tragicznej sytuacji jest opuszczanie Syrii przez chrześcijan. W ciągu ostatnich 10 lat aż 2/3 społeczności chrześcijańskiej opuściło kraj – podaje Radio Watykańskie. Drastycznie zmniejszyła się liczba chrześcijan w regionie zamieszkałym przez ludność kurdyjską. Niegdyś tereny te zamieszkiwało 150 tys. chrześcijan, obecnie liczba ta zmalała do 55 tysięcy. Coraz mniej wyznawców Chrystusa jest obecnych także na terenach kontrolowanych przez rząd.

Najczęściej decyzję o wyjeździe podejmują młodzi ludzie, którzy emigrują do Europy i Kanady. Obecnie chrześcijanie stanowią zaledwie 3 proc. wszystkich mieszkańców Syrii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl