fot. flickr.com

Obserwatorium: 12 zabitych w atakach koalicji na stolicę IS w Syrii

Co najmniej 12 osób zginęło we wtorek w atakach Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) na wschodzie Ar-Rakki uważanej za stolicę tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. SDF są wspierane przez USA.

Według Obserwatorium tego dnia o świcie doszło również do ataku na bazę wojskową na północnych obrzeżach Ar-Rakki; nie podano żadnych szczegółów.

Syryjska państwowa agencja prasowa SANA twierdzi, że wśród zabitych w mieście są kobiety i dzieci. Według niej całe rodziny ewakuują się na łodziach rzeką Eufrat w obliczu ataku SDF, koalicji kurdyjsko-arabskiej walczącej z dżihadystami z IS.

Obserwatorium informuje, że w nocy z poniedziałku na wtorek w nalotach przeprowadzonych najprawdopodobniej przez wspieraną przez siły USA koalicję śmierć poniosło 21 osób.

Jak powiadomił agencję Reutera rzecznik SDF Talal Silo, „operacja wyzwalania Rakki rozpoczęła się wczoraj (w poniedziałek)” i jest prowadzona od północy, wschodu i zachodu. Zapowiedział, że walka będzie zacięta, ponieważ bojownicy IS będą do końca bronić swej stolicy.

Ar-Rakka – uznawana za stolicę samozwańczego kalifatu o nazwie Państwo Islamskie – znajduje się na północy Syrii i pozostaje w rękach dżihadystów z IS od stycznia 2014 roku.

PAP/RIRM

drukuj