fot. PAP/EPA

Gaz-System oraz Energinet rozpoczęli procedurę open season dla gazociągu Baltic Pipe

Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego – Gaz-System i Energinet – rozpoczęli procedurę open season dla planowanego gazociągu Baltic Pipe.

Podczas jej trwania zainteresowani złożą wiążące oferty na zarezerwowanie mocy przesyłowych tej magistrali. Zgodnie z zapowiedziami w procedurze weźmie udział polska spółka gazowa PGNiG.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki w rozmowie z Radiem Maryja zaznacza, że Baltic Pipe jest milowym krokiem w kierunku niezależności energetycznej Polski.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości bardzo systematycznie i konsekwentnie pracuje na rzecz uniezależnienia Polski od dostaw surowców energetycznych z jednego kierunku – od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Temu służył zainicjowany przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz premiera Jarosława Kaczyńskiego terminal gazowy w Świnoujściu. Temu służy budowa stałego połączenia gazowego ze złożami, które znajdują się na wodach norweskich –   wskazuje Maciej Małecki.

Gazociąg Baltic Pipe to część projektu tzw. Bramy Północnej, która ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego.

Polska strategia zakłada dywersyfikację nie tylko źródeł, ale i kierunków dostaw błękitnego paliwa.

Po 2022 r., kiedy to wygaśnie długoterminowy kontrakt (tzw. jamalski) z rosyjskim Gazpromem, dostawy surowca mają być oparte właśnie o Bramę Północną. Drugi filar dywersyfikacji to terminal LNG w Świnoujściu.

RIRM

drukuj