fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Częstochowa: 24. Pielgrzymka Krajowej Administracji Skarbowej na Jasną Górę

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej – pracownicy izb skarbowych, służb celnych i resortu finansów – pielgrzymowali w sobotę na Jasną Górę. Uczestnicząca w pielgrzymce szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska oceniła m.in., że wartości chrześcijańskie w życiu przekładają się na jakość pracy.

Doroczna pielgrzymka służb finansowych do częstochowskiego sanktuarium odbywa się od 24 lat. W tym roku była ograniczona liczebnie ze względu na zagrożenie epidemiczne.

„Jesteśmy w bardzo ograniczonym składzie, ale duchowo wspierani przez naszych kolegów, koleżanki, funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej” – tłumaczyła szefowa tej służby, cytowana przez biuro prasowe Jasnej Góry.

W ocenie Magdaleny Rzeczkowskiej, w codziennej pracy „wiara pomaga kształtować relacje”.

„Wartości chrześcijańskie w życiu przekładają się na jakość pracy, na życzliwość – to jest praca, czyli stosunek do klientów, do podatników, ale to jest też wzajemna życzliwość na co dzień w pracy kolegów i koleżanek, którzy ze sobą spędzają większość czasu” – powiedziała wiceminister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Głównym punktem sobotniej pielgrzymki była msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. W homilii podkreślił m.in. rolę rodziny oraz wspólnot w umacnianiu wiary.

„W czasach przesyconych informacjami i obrazami sieci telewizyjnych, społecznościowych, które nie zawsze służą prawdzie, nie da się przecenić doniosłości oferowania mocnej formacji w wierze i modlitwie Kościoła, która spełnia się w waszych wspólnotach. Wielkim błogosławieństwem jest rodzina” – powiedział ksiądz arcybiskup.

Przywołując myśli św. Jana Pawła II, ks. abp Depo wskazał na rolę Matki Bożej jako drogi do poznawania prawdy o Chrystusie.

„Czy nie dziwimy się, że próbuje się nam zniekształcić te drogi? Czym jest chociażby owa prowokacyjna procesja na Jasną Górę z wizerunkiem Matki Bożej o różnych kolorach? My nie zawłaszczamy Matki Bożej dla siebie, Maryja jest dla wszystkich i dla każdego. Ale nie wolno zniekształcać jej obrazu, jej oblicza – wskazującego na syna” – podkreślił duchowny.

„Jeśli nie będzie naszego spojrzenia ku Maryi, a przez nią ku Chrystusowi, nie będziemy odczytywać śladów obecności Boga w świecie – i dlatego będziemy wtedy zgadzać się na świat, jakby Boga nie było, jakby Bóg został wygnany z naszego świata” – dodał metropolita częstochowski.

Jak poinformował dziekan Krajowej Administracji Skarbowej i organizator pielgrzymki ks. Marian Midura, szczególną intencją tegorocznego pielgrzymowania służb finansowych było dziękczynienie w 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II. Ks. Midura podkreślił, że wielu pracowników skarbówki, wówczas młodych ludzi, wychowało się na słowach polskiego Papieża.

W Krajowej Administracji Skarbowej pracuje obecnie ponad 60 tys. osób. KAS łączy urzędy administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej. Szefowa podkreśliła, że pracownicy urzędów skarbowych i celnicy w czasie pandemii starali się jak najlepiej realizować swoje zadania, a najbliższym czasie KAS wznowi obsługę podatników w pełnym wymiarze. Na zakończenie mszy Magdalena Rzeczkowska odczytała Akt Zawierzenia Matce Bożej pracowników i funkcjonariuszy KAS oraz ich rodzin.

PAP

drukuj