Chile: Papież spotkał się z młodzieżą i odwiedził uniwersytet katolicki

Papież Franciszek wezwał w środę mieszkańców Chile do niestrudzonych poszukiwań dialogu na rzecz jedności i pojednania. Podczas kolejnego dnia pielgrzymki, Ojciec Św. m.in. spotka się z młodzieżą i złoży wizytę na Chilijskim Papieskim Uniwersytecie Katolickim.

Ojciec św. Franciszek sprawował w środę Mszę św. na lotnisku w Temuco. Podczas homilii apelował do zgromadzonych o to, by szukali jedności, ale nie mylili jej z jednorodnością.

– Jedność, o którą prosi i którą daje Jezus, uznaje to, co każdy lud, każda kultura może wnieść w tę błogosławioną ziemię. Jedność jest pojednaną różnorodnością, ponieważ nie toleruje, aby w jej imieniu usprawiedliwiano niesprawiedliwości osobiste lub wspólnotowe. Potrzebujemy bogactwa, które każdy może zaoferować, i musimy odłożyć na bok logikę sądzenia, że istnieją kultury wyższe lub niższe – wskazał Papież.

To szczególnie ważny apel w kontekście indiańskiego ludu Mapucze, który od kilku lat walczy o przyznanie należnych mu praw i odzyskanie swych dawnych ziem, zagarniętych przez kolonizatorów. W tym kontekście bardzo symboliczne jest spotkanie papieża z przedstawicielami m.in. tej grupy ludności.

TV Trwam News/RIRM

drukuj