fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: coraz więcej męczenników za wiarę

Ojciec Święty powiedział w niedzielę, że obecnie na świecie jest więcej męczenników niż w pierwszych wiekach Kościoła. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty  apelował do młodzieży, by nie obawiała się „iść pod prąd”. 

Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy osób zebranych na placu Świętego Piotra, Franciszek podkreślił: „W ciągu dwóch tysięcy lat były ogromne szeregi mężczyzn i kobiet, którzy poświęcili życie, by pozostać wiernymi Jezusowi Chrystusowi i jego Ewangelii”.

– I dzisiaj w wielu częściach świata są męczennicy: mężczyźni i kobiety uwięzieni, zabici tylko dlatego, że są chrześcijanami. Jest ich więcej niż w pierwszych wiekach Kościoła – mówił papież Franciszek. 

Dodał, że jest także „męczeństwo dnia powszedniego”, które nie niesie za sobą śmierci, lecz oddanie, zgodnie – jak stwierdził – „z logiką Jezusa, logiką daru, poświęcenia”.

– Iluż ojców i matek każdego dnia realizuje w praktyce swą wiarę, poświęcając swoje życie dla dobra rodziny. Ilu księży, zakonników, zakonnic z wielkodusznością pełni swą służbę dla Królestwa Boga. Ilu młodych ludzi rezygnuje ze swoich interesów, by poświęcić się dzieciom, niepełnoprawnym, starcom – powiedział Papież.

Zauważył następnie, że wielu wierzących woli „iść pod prąd”, by nie wyrzec się głosu sumienia i prawdy.

Papież Franciszek zwrócił się do młodzieży zgromadzonej na placu: „Nie lękajcie się iść pod prąd, kiedy chcą wam odebrać nadzieję, kiedy proponuje się wam zepsute wartości”.

– Tak, jak nie chcemy zjeść jedzenia, które się zepsuło, nie chcemy wartości, które są zepsute, które rujnują życie i odbierają nadzieję – mówił Franciszek. – Bądźcie odważni i dumni z tego, że idziecie pod prąd – apelował. 

Spotkanie zakończył prośbą do wiernych: „Módlcie się za mnie”.

PAP/RIRM

drukuj