fot. PAP/EPA

Bez miłości Chrystusa nie można być chrześcijaninem

Wielka niespodzianka! Ojciec Święty Franciszek sprawował czwartkową Mszę św. – transmitowaną w Radiu Maryja – w kaplicy św. Sebastiana przy grobie bł. Jana Pawła II.

„Bez miłości Chrystusa, bez życia tą miłością i uznania jej (…) nie można być chrześcijaninem”– powiedział podczas porannej Eucharystii Ojciec św. Franciszek. Papież sprawował dziś Mszę św. w Bazylice św. Piotra w kaplicy św. Sebastiana przy grobie bł. Jana Pawła II. Mszę św. koncelebrowało 110 księży. Transmisję przeprowadziło Radio Maryja.

Ojciec św. w homilii nawiązał do postaci Pawła, który kochał Chrystusa. On zmienił jego życie tak, że żadna rzecz nie była w stanie go oddalić od Pana. Miłość Chrystusa była w centrum życia Pawła: „w prześladowaniach, chorobach, zdradach; w tym wszystkim, co przeżywał, co zdarzyło się w jego życiu”.

– W tym wszystkim, co on przeżywał: w tym, co dokonało się w jego życiu nic nie mogło go oddalić od miłości Chrystusa. On był w centrum jego życia, punktem odniesienia. Bez miłości Chrystusa, bez życia tą miłością, bez uznania jej, karmienia się nią nie można być chrześcijaninem. Chrześcijanin czuje na sobie wzrok Chrystusa, czuje się ukochany przez Pana aż do końca. Chrześcijanin czuje, wie, że jego życie zostało zbawione, uratowane przez Chrystusa – to jest ta miłość – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Ojciec św. powiedział, że uderza go smutek Chrystusa, który patrzył na Jerozolimę.

– Jerozolimo, ty nie jesteś wierna. Ty nie pozwoliłaś się kochać. Powierzyłaś się bożkom, idolom, a potem one cię opuściły. Serce Jezusa, cierpienie miłości Chrystusa; miłości niezaakceptowanej, nieotrzymanej. Dzisiaj te dwie ikony dla Pawła, który pozostaje wierny miłości Jezusa aż do końca i tam znajduje siły ,żeby żyć, by znosić wszystko. On czuje się słaby, czuje się grzesznikiem, ale ma siłę miłości Boga ze spotkania z Chrystusem. Z drugiej strony: miasto – lud niewierny, który nie przyjmuje miłości Chrystusa, albo jeszcze gorzej: żyje tą miłością w połowie – trochę tak, trochę nie; według własnych upodobań – powiedział Papież Franciszek.

Transmisje z czwartkowych Mszy św. w kaplicy św. Sebastiana, przy grobie bł. Jana Pawła II przeprowadza Radio Maryja. Inicjatorem Eucharystii jest były ceremoniarz, a obecnie papieski jałmużnik, ks. abp Konrad Krajewski.

Wysłuchaj homilii Papieża Franciszka – kliknij

RIRM

drukuj