fot. PAP/EPA

Pielgrzymka Ojca Świętego do Turcji

Ojciec Święty Franciszek kontynuuje swoją podróż apostolską po Turcji. W drugim dniu wizyty papież przybył do Stambułu. Przed południem odwiedził Błękitny Meczet i muzeum Hagia Sofia. Następie sprawował Msze Świętą w katolickiej katedrze pod wezwaniem Ducha Świętego.

Składając wizytę w Błękitnym Meczcie Ojciec Święty zgodnie z panującym tam zwyczajem zdjął buty. Potem złożył w ciszy dłonie i schylił głowę.

Błękitny Meczet w czasach imperium osmańskiego uznawany był za centralny meczet. Następnie Jego Świątobliwość udał się  do Hagia Sofia, czyli dawnej świątyni chrześcijańskiej, zbudowanej w IV wieku za panowania cesarza Konstantyna Wielkiego i zamienionej w XV wieku na meczet.

Po południu papież sprawował Mszę św. w katolickiej katedrze Świętego Ducha. W homilii Ojciec Święty podkreślił, że całe życie i misja Kościoła zależą od Ducha Świętego, który dokonuje wszystkiego.

On nam podpowiada wyznanie wiary, rozbudza pragnienie modlitwy, pozwala czynić dzieła miłosierdzia, przebaczać innym. Rozbudza w Kościele różne charyzmaty, dokonując zarazem jedności – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Następnie Ojciec Święty Franciszek spotkał się z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem, który podziękował papieżowi za ten braterski gest, przerzucenia symbolicznego mostu między Wschodem i Zachodem. Z kolei Ojciec Święty dziękując Bartłomiejowi za gościnność nawiązał do postaci świętych patronów Kościoła Rzymu i Konstantynopola, Piotra i Andrzeja. Zauważył, że byli oni braćmi rodzonymi, ale spotkanie z Chrystusem przemieniło ich w braci w wierze i miłości, a przede wszystkim braci w nadziei.

Cóż to za łaska – i jaka odpowiedzialność – móc podążać wspólnie w tej nadziei, znajdując oparcie we wstawiennictwie świętych braci Apostołów Andrzeja i Piotra! I wiedzieć, że ta wspólna nadzieja zawieść nie może, ponieważ nie opiera się na nas i na naszych wątłych siłach, ale na wierności Bogu – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Jutro Jego Świątobliwość będzie przewodniczył Mszy Świętej prywatnej w siedzibie delegatury apostolskiej, weźmie udział także w Boskiej Liturgii sprawowanej w kościele patriarszym św. Jerzego.

 

 

TV Trwam News

 

 

drukuj