Ojciec św. Franciszek: Prawdziwy dialog zwycięża z wirtualną komunikacją

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że prawdziwy dialog wygrywa z wirtualną komunikacją i „kulturą pokazywania się”. W przemówieniu do organizacji Telefono Amico Italia, prowadzącej telefon zaufania, mówił o samotności i obojętności w zatłoczonych miastach.

„Dialog pomaga ludziom humanizować relacje i przezwyciężać nieporozumienia. Gdyby był dialog, ten prawdziwy, w rodzinach, w miejscach pracy, w polityce, łatwiej rozwiązywałoby się wiele kwestii” – podkreślił Franciszek w czasie audiencji dla istniejącej od 50 lat organizacji wolontariatu.

„Wielkie miasta, choć przepełnione, są symbolem mało ludzkiego stylu życia, do którego jednostki się przyzwyczajają” – ocenił Franciszek.

Panuje tam „szerząca się obojętność, coraz bardziej wirtualna i mniej osobista komunikacja, brak mocnych wartości, na których można oprzeć egzystencję, mentalność posiadania i pozorów” – wymienił.

W takim kontekście – wskazał papież – krzewienie dialogu jest niezbędne, ponieważ dzięki niemu można pokonać strach przed drugą osobą i postrzegać ją jako dar, a nie zagrożenie, a także budować mosty prawdziwej łączności.

„Niech nikt nie będzie izolowany” – apelował Franciszek, prosząc o krzewienie daru słuchania drugiej osoby. Dar ten opisał jako „najprostszy wyraz miłości wobec braci”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl