Watykan ogłosił pogram podróży papieża na Litwę, Łotwę i do Estonii

Wizyta w wileńskiej Ostrej Bramie, spotkania z młodzieżą i uroczystości ekumeniczne znajdują w ogłoszonym w czwartek przez Watykan programie podróży papieża Franciszka na Litwę, Łotwę i do Estonii w dniach 22-25 września.

Papieska pielgrzymka odbędzie się z okazji stulecia niepodległości trzech republik i w 25. rocznicę podróży świętego Jana Pawła II.

W czasie tej podróży papież ma nocować w Wilnie, z którego będzie wyruszał również na Łotwę i do Estonii.

Pierwszym etapem wizyty jest Wilno, gdzie papież Franciszek przybędzie przed południem w sobotę 22 września. Po ceremonii powitalnej na lotnisku uda się na spotkanie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Również w Pałacu Prezydenckim spotka się z innymi przedstawicielami władz kraju oraz korpusu dyplomatycznego i wygłosi do nich przemówienie.

Następnie Papież pojedzie do sanktuarium Mater Misericordiae, Matki Bożej Miłosierdzia, czyli do Ostrej Bramy. Odmówi tam modlitwę.

Ostatnim punktem pierwszego dnia wizyty w stolicy Litwy będzie spotkanie z młodzieżą na placu przed katedrą.

W niedzielę 23 września Papież pojedzie do Kowna, gdzie w tamtejszym parku Santakos odprawi Mszę św. i odmówi modlitwę Anioł Pański. Po południu w miejscowej katedrze wygłosi przemówienie do przedstawicieli duchowieństwa.

Po powrocie do Wilna papież Franciszek odwiedzi Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, gdzie odmówi modlitwę.

W poniedziałek 24 września Papież poleci do stolicy Łotwy, Rygi. Po ceremonii powitania na miejscowym lotnisku pojedzie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie przeprowadzi rozmowę z szefem państwa Raimondsem Vejonisem. Następnie wygłosi przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz i społeczeństwa oraz korpusu dyplomatycznego.

Papież złoży kwiaty przy Pomniku Wolności i weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym w katedrze świętego Jakuba.

Po południu papież Franciszek uda się do sanktuarium Matki Bożej w Agłonie, związanego z historią Polski i przez Polaków nazywanego „łotewską Częstochową”. Przed sanktuarium odbędzie się papieska Msza św. z udziałem tysięcy wiernych.

Wieczorem Papież powróci do Wilna, skąd następnego dnia, 25 września, poleci do stolicy Estonii, Tallina. Spotka się tam z prezydent Kersti Kaljulaid. Zapowiedziano również udział Franciszka w spotkaniu ekumenicznym z młodzieżą w kościele luterańskim pod wezwaniem świętego Karola.

Ostatnim punktem podróży będzie Msza św., jaką Papież odprawi na Placu Wolności w Tallinie. Wieczorem papież Franciszek powróci do Rzymu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl