fot. PAP/EPA

Zakończenie synodu księży biskupów dla Amazonii

Ojciec Święty Franciszek zaapelował o to, abyśmy prosili Jezusa, by uzdrowił nas od mówienia źle i narzekania na innych, od pogardzania drugim człowiekiem.  Przed modlitwą Anioł Pański Papież przewodniczył Mszy św. na zakończenie synodu księży biskupów dla Amazonii.

Przez trzy tygodnie ojcowie synodalni, audytorzy i zaproszeni goście prowadzili dialog podczas synodu, który odbywał się pod hasłem „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”.

Nie wystarczały błędy przeszłości, by przestać rabować innych i zadawać rany naszym braciom oraz naszej siostrze ziemi: widzieliśmy to w pokrytym bliznami obliczu Amazonii. Nada trwa obłudna religia własnego „ja”, z jej obrzędami i „modlitwami”, zapominając o prawdziwej czci Boga, która zawsze obejmuje miłość bliźniego – mówił papież Franciszek.

Nawiązując do niedzielnych czytań, Ojciec Święty mówił podczas homilii o istocie prawdziwej modlitwy. Papież Franciszek wskazał, że dziś często zapominamy o Bogu i gardzimy innymi ludźmi.

Nawet chrześcijanie, którzy modlą się i chodzą na Mszę św. w niedzielę, są sługami tej religii własnego ja. Możemy spojrzeć w nasze  wnętrze i zobaczyć, czy również dla nas ktoś jest gorszy, czy można go odrzucić, choćby tylko słowami. Módlmy się, prosząc o łaskę nie uważania się za lepszych, nie sądzenia, że jesteśmy w porządku, byśmy nie stali się cynicznymi kpiarzami. Prośmy Jezusa, aby uzdrowił nas od mówienia źle i narzekania na innych, od pogardzania kimś: te rzeczy nie podobają się Bogu – wskazał Ojciec Święty.

W trakcie rozważań przed modlitwą Anioł Pański Papież podkreślał, że nie można zostać obojętnym wobec wołania Amazonii i głosu ubogich. Synod – jak dodał – otworzył nowe drogi głoszenia Ewangelii.

Poczuliśmy się zatem zmotywowani do wypłynięcia na głębię, opuszczenia wygodnych brzegów naszych bezpiecznych portów, by wypłynąć na głębokie wody: nie na bagienne wody ideologii, ale na otwarte morze, gdzie Duch Święty zachęca nas do zarzucenia sieci – powiedział Ojciec Święty.

Po Aniele Pańskim papież Franciszek przypomniał że w niedzielę przypada ostatnia niedziela października, miesiąca misyjnego. Papież zachęcił do odmawiania różańca za misję Kościoła, szczególnie za misjonarzy i misjonarki, którzy napotykają poważniejsze trudności. Apelował też o nieustanną modlitwę różańcową w intencji pokoju.

 

TV Trwam News

drukuj