Zgódź się, aby zmartwychwstały Jezus wszedł w twoje życie

Zgódź się, aby zmartwychwstały Jezus wszedł w twoje życie, przyjmij Go jak przyjaciela, z ufnością: On jest życiem! – powiedział Ojciec Św. Franciszek podczas Mszy św. Wigilii Paschalnej, sprawowanej w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Homilia Ojca Świętego Franciszka wygłoszona w czasie Wigilii Paschalnej (2013 rok) [Czytaj całość]

Nawiązując do Ewangelii Papież zauważył, że często jesteśmy jak apostołowie; wolimy trzymać się naszych pewności, zatrzymać się przy grobie, z myślą o zmarłym, który żyje tylko w naszej pamięci. Bóg jednak nas zaskakuje: Jezus bowiem nie pozostał martwy – zmartwychwstał: Żyje! – zaznaczył Papież.

I tak nowość Boga ukazuje się oczom kobiet, uczniów, nas wszystkich: jako zwycięstwo nad grzechem, złem, śmiercią, nad tym wszystkim, co gnębi życie i czyni je mniej ludzkim. To właśnie jest orędzie skierowane do mnie, do Ciebie, droga siostro i drogi bracie. Jakże często potrzebujemy, aby Miłość nam  powiedziała: dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Problemy, troski dnia powszedniego sprawiają, że skłonni jesteśmy zamknąć się w sobie, w smutku, zgorzknieniu… a tam jest śmierć.  Nie szukajmy tam Tego, który żyje! – mówił Papież.

Ojciec Święty zachęcił wiernych do otwarcia się na zmartwychwstałego Jezusa, aby wszedł w nasze życie. Nie ma takich sytuacji, których Bóg nie mógłby odmienić, nie ma takiego grzechu, którego nie mógłby nam przebaczyć, jeśli się na Niego otworzymy – podkreślił Papież.

Zgódź się więc, aby zmartwychwstały Jezus wszedł w twoje życie, przyjmij Go jak przyjaciela, z ufnością: On jest życiem! Jeśli dotąd byłeś od Niego daleko, zrób mały krok –  przyjmie cię z otwartymi ramionami. Jeśli jesteś obojętny –  zaryzykuj: nie rozczarujesz się. Jeśli zdaje ci się, że trudno za Nim iść, nie lękaj się, powierz się Jemu, bądź pewien, że On jest blisko ciebie, jest z tobą i obdarzy cię pokojem, którego szukasz, i siłą, by żyć tak, jak On chce –powiedział Ojciec Święty.

Papież wskazał również na potrzebę pamiętania o tym, czego Pan dokonuje w naszych życiu. To właśnie otwiera szeroko serce na nadzieję na przyszłość – wyjaśnił Ojciec Święty.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się od poświęcenia ognia – symbolu światłości wiekuistej. Od tego ognia zapalony został paschał – świeca nocy paschalnej, symbol Chrystusa zmartwychwstałego.

W trakcie liturgii Papież udzielił sakramentów chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania czterem dorosłym osobom z Albanii, Włoch, Rosji i USA.

Uroczystości transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj