Ojciec św. Franciszek dziękuje Caritas Polska za inicjatywę na rzecz rodzin w Syrii

Papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie wyraził uznanie dla inicjatywy Caritas Polska na rzecz rodzin w Syrii. W rozważaniach mówił o święcie Miłosierdzia Bożego, ustanowionym przez św. Jana Pawła II.

Pozdrawiając polskich pielgrzymów przybyłych na południową modlitwę Regina Coeli papież powiedział: „Wyrażam wielkie uznanie dla inicjatywy Caritas Polska, by wesprzeć wiele rodzin w Syrii”.

Tak Franciszek odniósł się do akcji „Rodzina rodzinie”, w ramach której udzielana jest pomoc finansowa Syryjczykom poszkodowanym w rezultacie wojny.

Papież przypomniał też, że w czasie Jubileuszu 2000 Roku Jan Paweł II postanowił, że niedziela tydzień po Zmartwychwstaniu dedykowana będzie Bożemu Miłosierdziu.

„To prawda, to była piękna intuicja” – ocenił.

„Kilka miesięcy temu zakończyliśmy nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, a ta niedziela zachęca nas do tego, by podjąć z mocą łaskę, która płynie z miłosierdzia Boga” – dodał.

Franciszek wyjaśnił, że sensem miłosierdzia jest przebaczenie grzechów.

„Zmartwychwstały Jezus przekazał swemu Kościołowi jako pierwsze zadanie swoją własną misję niesienia wszystkim konkretnego orędzia przebaczenia” – stwierdził papież. Dodał, że ten widzialny znak miłosierdzia przynosi pokój serca i radość.

Tłumaczył, że miłosierdzie „otwiera umysł, by lepiej zrozumieć tajemnicę Boga i naszej osobistej egzystencji”.

„Pozwala zrozumieć, że przemoc, niechęć, zemsta nie mają żadnego sensu, a pierwszą ofiarą jest ten, kto żywi te uczucia, bo pozbawia się własnej godności” – powiedział papież.

Wskazał wiernym, że miłosierdzie „otwiera drzwi serca i pozwala wyrazić bliskość przede wszystkim z tymi, którzy są samotni i zepchnięci na margines”.

Za sprawą miłosierdzia, mówił Franciszek, można dostrzec potrzeby innych, którzy czekają na pocieszenie i wsparcie.

„Miłosierdzie rozgrzewa serce i uwrażliwia je na potrzeby braci poprzez dzielenie się i współudział” – wyjaśnił.

Następnie podsumowując stwierdził, że miłosierdzie „zobowiązuje wszystkich do tego, by byli narzędziami sprawiedliwości, pojednania i pokoju”.

Papież zaapelował do wiernych, by nigdy nie zapominali o kluczowym znaczeniu miłosierdzia w życiu wiary.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl