Świat odpowiedział na apel Franciszka

Katolicy, chrześcijanie innych wyznań i muzułmanie spontanicznie i natychmiast odpowiedzieli na apel Ojca Świętego Franciszka, który wezwał do modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie.

Wśród osób, które odpowiedziały na apel Franciszka, jest wielki mufti Syrii Ahmad Badreddin Hassoun. Jest on duchowym zwierzchnikiem tamtejszych sunnitów. Wielki mufti wyraził pragnienie osobistego uczestniczenia w nabożeństwie pokutnym sprawowanym na Placu św. Piotra w Watykanie – podaje Radio Watykańskie, zaznaczając, że na razie nie wiadomo, czy z powodu sytuacji politycznej w pochłoniętej wojną domową Syrii jego przyjazd do Rzymu będzie możliwy.

Watykańska rozgłośnia wyjaśnia, że Ahmad Badreddin Hassoun jednocześnie zapewnił, iż w jedności z Ojcem Świętym Franciszkiem będzie prowadzona specjalna modlitwa w meczecie w Damaszku oraz w innych syryjskich meczetach.

W Indiach ks. kard. Oswald Gracias, stojący na czele tamtejszego Episkopatu, poprosił, by modlitwą i postem otoczyć najmłodsze ofiary wojen. Stąd – dodaje rozgłośnia – do szczególnej modlitwy zaprosił wszystkie dzieci Indii i zachęcił katolickie wspólnoty, by zwróciły baczną uwagę na ten wymiar modlitwy dzieci za dzieci.

Na apel Papieża Franciszka odpowiedzieli także chrześcijanie z Libanu, którzy również włączą się w modlitwę i post. Jak podkreślają, gdy przeważa język przemocy i broni, oni chcą promować mowę dialogu i pokoju. Radio Watykańskie dodaje, że w podobnym duchu zareagowały katolickie i prawosławne wspólnoty Egiptu.

– Niech łańcuch działań na rzecz pokoju połączy wszystkich ludzi dobrej woli! Jest to mocne i naglące wezwanie, które kieruję do całego Kościoła katolickiego, a które rozszerzam na wszystkich chrześcijan innych wyznań, mężczyzn i kobiety wszystkich religii, a także do tych braci i sióstr, którzy nie wierzą: pokój jest dobrem przekraczającym wszelkie bariery, ponieważ jest dobrem całej ludzkości – powiedział w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” Papież Franciszek.

Jednocześnie zaznaczył: „Niech wołanie o pokój wzniesie się głośno, aby dotarło do serc wszystkich ludzi i aby wszyscy złożyli broń i pozwolili, by kierowało nimi pragnienie pokoju”.

W najbliższą sobotę, 7 września br., wierni zgromadzą się na Placu św. Piotra w godzinach od 19.00 do 24.00 na modlitwie w duchu pokuty, aby błagać Boga o wielki dar dla narodu syryjskiego oraz w intencji przezwyciężenia wszystkich sytuacji konfliktowych i przemocy na świecie.

Izabela Kozłowska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl