fot. archidiecezja.lodz.pl

Noc Świętych

Tradycyjnie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych 31 października w wielu parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej odbędzie się Noc Świętych – modlitewne czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych. Zapraszamy do dzielenia się informacjami i relacjami ze spotkań.

Gniezno

W Gnieźnie Noc Świętych odbędzie się już po raz dziewiąty, tradycyjnie w kościele garnizonowym. Początek o godzinie 20.00. Do udziału zapraszają księża wikariusze z parafii farnej oraz siostry pallottynki. Głównym bohaterem czuwania będzie św. Wincenty Pallotti. Podobnie jak w latach ubiegłych parafie dekanatów gnieźnieńskich i okolic proszone są o przygotowanie „ikony świętego lub świętej” (reprezentant młodzieży przebrany za świętego związanego z parafią). Spotkanie rozpocznie przedstawienie „ikon świętych”. Obecni obejrzą także prezentację o życiu św. Wincentego, będą się modlić śpiewając koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz wysłuchają słowa Prymasa Polski ks. abp. Józefa Kowalczyka. Następnie, przy akompaniamencie orkiestr dętych z Gąsawy i ze Strzelna, odbędzie się procesyjne przejście do Katedry, gdzie nastąpi rozstrzygnięcie konkursów o św. Wincentym. W programie przewidziano także krótką inscenizację przygotowaną przez gnieźnieńskie siostry szarytki i młodzież.

Golina

Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej zaprasza na Noc Świętych na godzinę 19.30 do kościoła parafialnego. W programie prezentacja świętych, Apel Jasnogórski i procesja z lampionami ulicami Goliny. Spotkanie zakończy „Ogień Nadziei” rozpalony na placu przy kościele parafialnym. Zachęcamy do uczestnictwa.

Inowrocław

„Ze świętymi do Jezusa” – już po raz szósty hasło to towarzyszyć będzie obchodom wigilii uroczystości Wszystkich Świętych w Inowrocławiu. Czuwanie rozpocznie się o godz. 20.00 w kościele pw. św. Mikołaja recytowanymi I nieszporami z uroczystości Wszystkich Świętych. Po nieszporach prezentacja – „Noc Świętego”. W tym roku bohaterem będzie bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Obecni będą mieli okazję obejrzeć film o kapłanie męczenniku. Po prezentacji i rozdzieleniu relikwii świętych i błogosławionych z kościoła pw. św. Mikołaja wyruszy ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych procesja do Rynku. Tam przewidziano chwilę modlitwy przy pomniku św. Jadwigi Królowej. Dalej pochód ruszy do kościoła św. Krzyża, gdzie sprawowana będzie Eucharystia z uroczystości Wszystkich Świętych (godz. ok. 21.00).

Zagórów

Modlitewne czuwanie ze świętymi odbędzie się także w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zagórowie. Początek spotkania o godzinie 20.00. Zapraszamy.

Słupca

Czy można za wiarę oddać życie? Są tacy, którzy to zrobili. Na Noc Świętych zaprasza tradycyjnie słupecka parafia farna. Tegoroczne czuwanie rozpocznie „Bal wszystkich świętych” adresowany do najmłodszych. Początek o godzinie 20.00 na placu przy kościele pw. św. Wawrzyńca. O godz. 21.00 rozpocznie się modlitewne czuwanie ze świętymi. Zapraszamy w imieniu organizatorów.

Wągrowiec

Na Noc Świętych zaprasza także wągrowiecka fara. O godzinie 20.00 w procesji do kościoła zostaną wprowadzone relikwie świętych i błogosławionych oraz odbędą się nieszpory z uroczystości Wszystkich Świętych. Następnie wszyscy procesyjnie przejdą na cmentarz starofarny. Do wspólnego zamanifestowania życia nad śmiercią i modlitwy ze świętymi zapraszają kapłani wągrowieckich parafii.

 

Źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

drukuj