fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Benedykt XVI kończy dziś 93 lata

Papież senior Benedykt XVI kończy dziś 93 lata. W niedzielę natomiast przypada 15. rocznica wyboru Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową.

W roku 2005 na Placu Świętego Piotra wybrzmiały słowa „Habemus Papam”.

W drugim dniu konklawe ks. kard. Joseph Ratzinger został wybrany następcą Jana Pawła II. Benedykt XVI często podkreślał bliskość z Papieżem Polakiem, który  w 1981 roku mianował go prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Wybór naszego kraju jako miejsca drugiej podróży apostolskiej nie był więc przypadkowy.

– Bardzo pragnąłem tej wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik Sługa Boży Jan Paweł II – mówił Ojciec Święty Benedykt XVI.

Papież Benedykt XVI kontynuował i rozwijał naukę swojego poprzednika  – wskazał ks. prof. Jan Machniak.

– Szczególnie w tych wszystkich względach, które dotyczą polemiki ze współczesnymi ideologiami, gender, z tym, co było kiedyś bardzo atrakcyjne – New Age – stwierdził ks. prof. Jan Machniak.

Ukazując przy tym, podobnie jak św. Jan Paweł II, kluczową rolę małżeństwa i rodziny. W lutym 2013 roku Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił trudną decyzję o swojej rezygnacji z urzędu.

– Najdrożsi bracia, zawezwałem was na ten konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową – oznajmił wówczas papież Benedykt XVI.

Dziś Benedykt XVI kończy 93 lata. Natomiast w niedzielę minie 15 lat odkąd został wybrany na Stolicę Piotrową. Życzenia napływają z całego świata, w tym z Polski.

– W imieniu Kościoła w Polsce składam najserdeczniejsze życzenia urodzinowe Benedyktowi XVI i zapewniam o naszej modlitwie – napisał na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki.

Osobisty sekretarz Benedykta XVI poinformował, że emerytowany Papież czuje się dobrze, ale ze względu na pandemię koronawirusa, swoje urodziny spędza bez wizyt gości w budynku klasztornym na terenie ogrodów watykańskich, gdzie mieszka od 2013 roku.

TV Trwam News

drukuj