81. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego

14 sierpnia obchodzimy uroczystość św. Maksymiliana Marii Kolbego i jednocześnie 81. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. W poniedziałek (15 sierpnia) będziemy świętować coroczny odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 14 i 15 sierpnia to dwa najważniejsze dni w kalendarzu Sanktuarium Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie

Od kilku lat w ramach przygotowania do duchowego przeżycia tych dni odbywa się Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi w terminie od 6 do 22 sierpnia. Są to rekolekcje otwarte dla każdego. Codziennie wierni spotykają się na adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z modlitwą różańcową, Mszy świętej z nauką rekolekcyjną i konferencją lub świadectwem różnych osób. Wśród zaproszonych gości w tym roku są: ks. bp Edward Kawa z Ukrainy, o. Jan Maciejowski, wikariusz Zakonu Franciszkanów Konwentualnych z Rzymu, a także Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich.

Rekolekcje poprowadzą między innymi ks. prof. Waldemar Linke, biblista; ks. Wacław Grądalski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, a także ks. Sławomir Kostrzewa z Poznania. Ponadto obecny będzie Grzegorz Kasjaniuk z Polskiego Radia Olsztyn, dziennikarz muzyczny, autor książki o Gietrzwałdzie; Wincenty Łaszewski, autor licznych publikacji religijnych o tematyce maryjnej; Patrycja Hurlak, aktorka, autorka publikacji o Eucharystii. Wierni wysłuchają świadectw uratowanego małżeństwa Małgorzaty i Pascala, członków Różańca Rodzin i uczestników modlitewnego szturmu Sztafeta Różańcowa 33. 

Każdego dnia zgromadzeni będą zawierzać kolejne dziedziny życia osobistego i społecznego, Dziedzictwo Kolbińskie, sprawujących władzę w naszej Ojczyźnie, dzieła ewangelizacji, duchowieństwo i Kościół w Polsce, media, instytucje ochrony zdrowia, edukacji, kultury i sztuki, bezpieczeństwo narodowe, sport i rodzinę.

Uroczystość św. Maksymiliana Marii Kolbego poprzedziła z soboty 13 sierpnia na niedzielę 14 sierpnia całonocna pokutna pielgrzymka piesza z Miedniewic do Niepokalanowa w intencji duchowej odnowy rodzin w duchu Dekalogu oraz czuwanie modlitewne w Bazylice.

W niedzielę 14 sierpnia Mszy św. o godzinie 11.30 przewodniczył będzie ks. bp Edward Kawa ze Lwowa.

Św. Maksymilian Maria Kolbe jest patronem wielu grup społecznych, między innymi krwiodawców, krótkofalowców, elektryków i energetyków. Jak co roku, przybędą do nas energetycy i elektrycy, aby z racji święta ich patrona uczestniczyć w głównej Mszy świętej i złożyć wieńce oraz zapalić lampiony przed pomnikiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po południu o godzinie 17.00 rozpocznie się nabożeństwo poświęcone męczeństwu i śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Pielgrzymi zgromadzą się w Kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego, następnie procesyjnie przejdą ze śpiewem i modlitwą pod celę zakonną, skąd św. Maksymilian Maria Kolbe był zabrany przez Gestapo na Pawiak, a następie do obozu koncentracyjnego. Procesja uda się do bazyliki, gdzie zostanie odczytany opis męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz odśpiewana Litania do św. Maksymiliana i udzielone zostanie błogosławieństwo relikwiami naszego patrona. Po nabożeństwie będzie możliwość wysłuchania konferencji Grzegorza Kasjaniuka o objawieniach i orędziach Matki Bożej do Polaków w Gietrzwałdzie.

Od godziny 21.00 do Bazyliki na wspólną modlitwę uwielbienie Boga przed Najświętszym Sakramentem zapraszają pielgrzymi z Pieszej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej szlakiem św. Maksymiliana z Pabianic do Niepokalanowa. Wspólna modlitwa potrwa do północy i zostanie zakończona Eucharystią z Wigilii Wniebowzięcia NMP o godzinie 23.00. Do rana będzie można adorować Najświętszy Sakrament w kaplicy adoracji.

W poniedziałek 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia NMP. Z tej racji porządek Mszy świętych niedzielny: 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (na ołtarzu polowym), 13.00, 16.00, 19.00. Na każdej Mszy świętej odbędzie się Zawierzenie siebie i wszelkich spraw osobistych i społecznych Niepokalanej oraz zostaną poświęcone zioła, kwiaty i owoce oraz dewocjonalia i akty zawierzenia pielgrzymów. Akty zawierzenia, książki, sakramentalia, dewocjonalia i inne materiały będą dostępne w namiotach rozstawionych na terenie sanktuarium. O godzinie 10.00 na ołtarzu polowym rozpocznie się duchowe przygotowanie do Mszy świętej odpustowej. W ramach przygotowania będzie wygłoszona konferencja o zawierzeniu i dwa świadectwa Rafała Piech z Siemianowic Śląskich i Grzegorza Kasjaniuka. Mszy świętej odpustowej będzie przewodniczył o. Jan Maciejowski, Wikariusz Zakony Franciszkanów Konwentualnych. podczas Mszy świętej o. Jan Maciejowski wygłosi do nas kazanie i na koniec poprowadzi Zawierzenie Niepokalanej. Przez cały dzień będzie można skorzystać z sakramentu spowiedzi świętej.

Z racji święta o godzinie 15.00 odbędą się dróżki Matki Bożej wokół bazyliki. Jest to franciszkańskie nabożeństwo siedmiu radości Matki Bożej.

 

***

100 lat temu o. Maksymilian Kolbe wydał pierwszy numer „Rycerza Nie-pokalanej”. „Jeśli nie będziemy mieli katolickich mediów, to nasze świątynie zostaną kiedyś puste” – podkreślał o. Maksymilian Maria Kolbe.

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów założone zostało przez o. Maksymiliana Kolbego. Swoją działalność rozpoczęło od wydawania miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”, którego pierwszy numer w nakładzie 5 tys. ukazał się w styczniu 1922 roku w Krakowie. O. Maksymilian doceniał ogromne znaczenie prasy w kształtowaniu świadomości religijnej szerokich mas ludzkich i postanowił użyć jej jako środka w realizowaniu celów stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej. Uważał, że Rycerstwo Niepokalanej powinno wydawać własne czasopismo, w którym umieszczone byłyby informacje z życia organizacji oraz dyrektywy odnoszące się do jej działalności.

Wspaniały rozwój wydawnictwa sparaliżował wybuch II wojny światowej. Niepokalanów jeszcze przez pięć pierwszych dni wojny starał się pracować jak dotychczas. Drukowano dziennik, przygotowywano miesięczniki, składano nawet kalendarz maryjny na rok następny. Pod koniec pierwszego tygodnia wojny klasztor opuściła większość braci. W Niepokalanowie oprócz gwardiana pozostał jeszcze tylko jeden ojciec i 45 braci.

W trakcie II wojny światowej czasopismo ukazało się tylko raz, ale tuż po jej zakończeniu wznowiono comiesięczne wydanie. Kiedy wydawało się, że nastał czas powrotu do dawnej świetności, w 1952 roku władze komunistyczne zabroniły wydawania „Rycerza Niepokalanej”. Zakaz obowiązywał aż do jesieni 1981 roku.

Obecnie Wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie skoncentrowane jest na kontynuacji dzieła św. Maksymiliana. Wydaje czasopisma takie jak: „Rycerz Niepokalanej”, „Rycerzyk Niepokalanej” i „Rycerz Młodych”. Jednocześnie publikuje wiele pozycji książkowych z zakresu mariologii, franciszkanizmu i historii świętych. W związku z 100. rocznicą wydania pierwszego numeru „Rycerza Niepokalanej” zespół redakcyjny podjął decyzję o dołączaniu do każdego numeru przez cały 2022 rok reprintu „Rycerza Niepokalanej” z roku 1922, kiedy to redaktorem i wydawcą był św. Maksymilian. Dzięki temu, pochylając się nad poszczególnymi artykułami, będziemy mogli szerzej spojrzeć na jego idee i czasy, w których żył.

Kinga Polak-Gieroń

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl