fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

25-lecie wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu

W Zakopanem trwa 392. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie księży biskupów odbywa się w 25. rocznicę pielgrzymki świętego Jana Pawła II do stolicy Tatr. Pod Wielką Krokwią sprawowana była z tej okazji Msza święta.

Księża biskupi spotkali się w wyjątkowym miejscu na Podhalu – w ośrodku „Księżówka” w Zakopanem. W trakcie swojej szóstej pielgrzymki do Polski mieszkał w nim przez kilka dni święty Jan Paweł II – przypomniał dyrektor ośrodka, ks. Lesław Mirek.

– Ten dom został uświęcony obecnością i modlitwą świętego Jana Pawła II, którego w sposób szczególny po 25 latach tutaj czcimy i wspominamy jego przesłanie – powiedział ks. Lesław Mirek.

6 czerwca 1997 roku święty Jan Paweł II odprawił Mszę świętą pod Wielką Krokwią. Wzywał wtedy Polaków, by bronili krzyża i nie zgadzali się na obrażanie Pana Boga w ich sercach oraz życiu społecznym i rodzinnym.

– Trzeba, aby cała Polska – od Bałtyku aż po Tatry – patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursu Corda. W górę serca! – akcentował święty Jan Paweł II w 1997 roku.

Dokładnie 25 lat później księża biskupi z całej Polski zgromadzili się w tym samym miejscu na wspólnej modlitwie z wiernymi w intencjach, które przedstawił metropolia krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

– Najpierw o obronę chrystusowego krzyża w naszych sercach i przestrzeniach publicznych naszej ojczyzny, a następnie modlitwą o zwycięstwo chrześcijańskiego znaczenia krzyża jako znaku przebaczenia, pojednania i pokoju. Modlitwę o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy i Europy – zaakcentował ks. abp Marek Jędraszewski.

Mszę świętą koncelebrował m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, ks. abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Czy po upływie minionych 25 lat sytuacja duchowa Polaków pod względem wierności krzyżowi się poprawiła czy raczej pogorszyła? Czy korzystamy w sposób bardziej odpowiedzialny z daru wolności? – pytał ks. abp Stanisław Gądecki.

Głównym tematem poruszanym przez księży biskupów na 392. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski jest katecheza. Od ponad 30 lat jest ona obecna w polskich szkołach. Kwestie demograficzne i postawa młodego pokolenia zmuszają nas do podjęcia pewnych decyzji – wskazał ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

– Aby maksymalnie zapewnić możliwość zarówno w szkole, jak i w parafii pogłębiania wiary i wchodzenia w osobową relację z Bogiem, który objawił się w Jezusie Chrystusie – podsumował ks. bp Artur Miziński.

Księża biskupi dyskutują również o procesie synodalnym Kościoła w Polsce. W trakcie spotkania nastąpiły zmiany w gremiach KEP i instytucjach jej podległych. Księdza arcybiskupa Wacława Depo na stanowisku przewodniczącego Rady do spraw Środku Społecznego Przekazu zastąpił ks. biskup Rafał Markowski. Z kolei nowym delegatem do spraw powołań został ks. bp Andrzej Przybylski. Dotychczas tę funkcję pełnił ks. bp Marek Solarczyk.

TV Trwam News

drukuj