24. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej w Czernej

Pod hasłem „Szkaplerza się trzymajmy i Maryję wzywajmy”, którego słowa zostały zaczerpnięte z maryjnej pieśni ludowej „Witaj Pani, my poddani”, w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa/Krzeszowic odbyło się 24. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi. Sobotniemu spotkaniu przewodniczył ks. bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy z Krakowa.

Było to już 24. Ogólnopolskie Spotkanie przed łaskami słynącym i koronowanym obrazem Maryi na pięknie położonej „polskiej Górze Karmel”, która znajduje się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na szlaku Orlich Gniazd i Dolinek Podkrakowskich.

24. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej w Czernej odbyło się z udziałem władz rządowych, ministra Andrzeja Adamczyka, władz samorządowych województwa na czele z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką, powiatu, gmin, różnych stopni i funkcji, 40 kapłanów z kilku diecezji, współbraci karmelitów bosych z Polski, z Rzymu i z misji afrykańskich pod kierunkiem prowincjała o. Piotra Jackowskiego OCD z Krakowa oraz kilku tysięcy wiernych z ponad 60 miejscowości Polski południowej od Opola do Lublina i Przemyśla. Przybyły wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot katolickiego stowarzyszenia wiernych Bractwa Szkaplerznego, jak i szeroko rozumianej Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski z kilkunastoma pocztami sztandarowymi.

Ks. bp Robert Chrząszcz uwypuklił w homilii wagę ludowej pobożności Maryjnej, w tym szkaplerza świętego, ale w koniecznym kontekście czynienia dzieł miłości i miłosierdzia, które są tak ważne dla wiary, że wiara bez uczynków jest martwa. Biskup pomocniczy krakowski sam nosi szkaplerz od półtora roku, a otrzymał go w Czernej. Prosty znak wiary, zawierzenia, ale i miłości Maryi do nas, wymaga zatem czynu i odpowiedzialności.

Kustosz sanktuarium, o. Paweł Hańczak OCD, przywitał gości i wprowadził ich w klimat spotkania. Z kolei podziękowanie wygłosił o. prowincjał, który przypominał swój udział w uroczystościach w Berdyczowie, w podziemiach tamtego kościoła sanktuaryjnego z racji obostrzeń wojennych.

„Smutne wydarzenia związane z działaniami wojennymi prowadzonymi u naszych sąsiadów na Ukrainie, wielomilionowa rzesza uchodźców, matek i dzieci, osób starszych, która znalazła gościnne przyjęcie w Polsce, ale także liczne wyzwania, jakie stają dzisiaj przed nami, sprawiają, że pragniemy te niełatwe sprawy zawierzyć Maryi. Zawierzyć Matce Pana, tak jak w niełatwym czasie dokonał tego kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Polski” – napisał o. Piotr Jackowski OCD, prowincjał, w zaproszeniu na uroczystość.

Spotkanie miało charakter formacyjny dnia skupienia z duchową konferencją o. Pawła Baranieckiego OCD, wychowawcy i rekolekcjonisty, który również moderował całość spotkania. Nie zabrakło powitań ze strony współorganizatora o. Włodzimierza Tochmańskiego OCD, prowincjalnego moderatora Bractwa Szkaplerznego. Od strony muzycznej spotkanie upiększyła schola Mariam z Czernej.

 

Po Eucharystii czas spędzano na wzajemnym spotkaniu, obudzeniu więzi bratersko-siostrzanych oraz na odpoczynku, posiłku i zwiedzaniu sanktuarium, klasztoru, Drogi Krzyżowej, dróżek karmelitańskich dawnego eremu, sekretariatu Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), nowoczesnego Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnych muzeów karmelitańskiego i misyjnego, kameralnego kina duchowego, stoisk wydawnictwa, czy kiermaszu misyjnego. Wśród pielgrzymów popularnością cieszyły się kalendarze na przyszły rok, małe medaliki włoskie oraz ostatni półrocznik „Głos Karmelu” w znacznej mierze poświęcony duchowości Maryjnej.

Na wielkim kiermaszu misyjnym można było – zarówno poprzez ofiarę, jak i nabycie rożnych pamiątek, książek i rzeczy – ufundować opłacenie studiów afrykańskim klerykom karmelitańskim z misyjnych państw Burundi i Rwandy w Afryce, gdzie pracują karmelici bosi z Polski oraz wesprzeć tamtejszą budowę sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Musongati. Na spotkaniu byli obecni misjonarze i dwaj klerycy z Afryki.

 

Odbyły się też nabożeństwa nałożenia szkaplerza świętego tym, którzy jeszcze go nie przyjęli oraz nabożeństwo eucharystyczne z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych, różańcem i Koronką do Bożego Miłosierdzia.

 

Kilkaset osób w ciągu odpustowego tygodnia przyjęło piękny dar szaty Maryi – szkaplerz karmelitański, który jest jednym z sakramentaliów Kościoła. Można o nim więcej się dowiedzieć na portalu www.szkaplerz.pl/ oraz www.karmel.pl.

Z kolei w minioną niedzielę odbył się ostatni akord odpustu w Czernej – tego dnia przypadła zewnętrzna uroczystość św. Eliasza proroka, patrona i duchowego ojca Zakonu Karmelitańskiego oraz patrona karmelitańskiego kościoła (dawnego eremickiego) w Czernej. Była ona połączona z modlitwą za kierowców i poświęceniem pojazdów samochodowych oraz motocykli z okazji bliskiego wspomnienia św. Krzysztofa.

Ponadto w Czernej w dniach 28-31 lipca odbędą się Karmelitańskie Dni Młodych „Bosko uzbrojeni”.

dr Włodzimierz Tochmański OCD

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl