Zwycięski 15 sierpnia

15 sierpnia to data wyjątkowa dla Polaków. Niepowtarzalna, bo łączy w sobie trzy święta: kościelne, państwowe i wojskowe (Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Bitwa Warszawska i Święto Wojska Polskiego). Główne uroczystości odbędą się dziś na Jasnej Górze, w Warszawie i Ossowie.

Główne uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędą się na Jasnej Górze. Uroczysta suma pontyfikalna na błoniach jasnogórskich rozpocznie się o godz. 11:00. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi ks. abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

„Wiara we Wniebowzięcie Matki Bożej jest mocno zakorzeniona w tradycji Kościoła. Święto to jako dogmat zostało ogłoszone przez Papieża Piusa XII 1 listopada 1950 roku” – mówi o. dr hab. Grzegorz Bartosik (prof. UKSW).

– Choć nie mamy tekstów biblijnych (ani świadectw) chrześcijanie od pierwszych wieków wierzyli, że Maryja została z ciałem i duszą wzięta do nieba. Wyrazem tej wiary było święto, najpierw Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, a potem wniebowzięcia. Święto to pochodzi z VI wieku i posiada tę samą treść. Wiara we wniebowzięcie stopniowo rozwijała się i jako dogmat została ogłoszona przez Papieża Piusa XII dopiero w XX w wieku (1 Listopada 1950 roku) – tłumaczy o. dr. hab. Grzegorz Bartosik OFM. WIĘCEJ

O. dr hab. Grzegorz Bartosik dodaje, że Polacy otaczają Matkę Bożą szczególną czcią. Jej opieka była widoczna w wielu trudnych chwilach dla naszego narodu m.in. podczas Bitwy Warszawskiej – zwanej Cudem nad Wisłą, którego rocznicę dzisiaj obchodzimy. Jak mówi Monika Brodzińska (historyk) Bitwa Warszawska miała wpływ nie tylko na losy naszego kraju ale i całego świata.

– Wojna polsko – bolszewicka w 1920 r. wywarła ogromy wpływ na istniejącą sytuację w ówczesnej Polsce, a przede wszystkim w całej Europie Zachodniej. Bezprecedensowo, na przebieg całej wojny z bolszewikami miała wpływ Bitwa Warszawska, określana także przez wielu historyków, publicystów, mianem Cudu nad Wisłą. Dla następnych pokoleń Polaków, to wydarzenie stało się symbolem niepodległości, swoistą legendą, która w trudnych chwilach wlewała otuchę w serca i dawała siłę aby trwać nawet wbrew trudnościom. Bitwa rozpoczęła się 13 sierpnia a zakończyła się  23 sierpnia 1920 r. – powiedziała Monika Brodzińska. WIĘCEJ

Uroczystości związane z rocznicą Cudu nad Wisłą, odbędą się w całym kraju. W Warszawie przy pomniku ks. prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego rano zebrały się osoby odznaczone przez śp. Lecha Kaczyńskiego, by oddać hołd wszystkim poległym za Ojczyznę. Od 8.30 do 9.00 przed pałacem prezydenckim pełniona była warta honorowa. O godzinie 9.30 w Katedrze św. Jana, rozpoczęła się uroczysta Msza św. Natomiast w Ossowie w „Panteonie Bohaterów”, pod patronatem ks. abp Henryka Hosera i prezesa Jarosława Kaczyńskiego zaplanowano odsłonięcie popiersia gen. Andrzeja Błasika.

– Po tej uroczystości w miejscu kapliczki, która stała jeszcze przed wojną, odbędzie się polowa Msza św. Znajduje się tam cmentarz poległych w Bitwie pod Radzyminem i Osowem, na którym znajdują się groby poległych żołnierzy z 236 Pułku Legii Akademickiej, którym przewodził ks. mjr Ignacy Skorupka. Uroczystości będą trwały cały dzień. Będzie można obejrzeć rekonstrukcję bitwy warszawskiej,  pozwiedzać muzea. Zaplanowany jest także festyn i wielkie święto tych, którzy mieszkają w tym rejonie. Przyjedzie na to wydarzenie bardzo dużo ludzi z całej Polski – powiedział Andrzej Melak.

Dziś obchodzimy także święto Wojska Polskiego. „Wojsko Polskie nie byłoby w stanie walczyć o rzeczy ważne jeśli nie miałoby wysokiego morale i nie byłoby w nim patriotyzmu” – mówi dr hab. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.

– Ta armia różniła się wewnętrznie tradycjami, przyzwyczajaniami żołnierskimi, poziomem wyszkolenia, uzbrojeniem, o które przecież było bardzo ciężko. Nie różniła się w jednym, mianowicie spajał ją głęboki patriotyzm. Patriotyzm, jest to również podstawa tego, co określa się jako morale. Siły Zbrojne, wojsko nie jest w stanie zwyciężać, walczyć o rzeczy wielkie i ważne. Nie jest również w stanie znieść klęski, gdyby siły wroga były przeważające, jeżeli żołnierze nie będą mieli wysokiego morale! Jeżeli nie będzie tego, co zawsze było w wojsku polskim. A więc patriotyzm  żołnierza! Taki patriotyzm jaki zaprezentowało Wojsko Polskie, Siły Zbrojne Rzeczpospolitej w 1920 roku, wydaje się nam niezwykle potrzebny – mówi dr hab. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej. WIĘCEJ

Centralne uroczystości państwowe święta Wojska Polskiego oraz 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą  się w samo południe przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (obok Belwederu). Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej rozpocznie się defilada wojskowa, którą otworzy przelot 7 samolotów TS-11 Iskra z zespołu Biało-Czerwone Iskry.

W defiladzie uczestniczyć będzie ok.1200 polskich żołnierzy oraz ok. 90 żołnierzy z USA i Kanady, którzy aktualnie przebywają na ćwiczeniach w Polsce.

RIRM 

drukuj