By unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58830258

Konkurs na projekt pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską

W piątek rusza konkurs na projekt pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską z 1920 roku. Monument ma stanąć na Placu na Rozdrożu, w centrum stolicy.

W przyszłym roku obchodzić będziemy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. 4 lipca rada miasta stołecznego Warszawy podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika upamiętniającego bitwę z 1920 roku. Uczestnicy ogłoszonego konkursu będą mieli swobodę w doborze artystycznych środków wyrazu. Oznacza to, że monument może, ale nie musi mieć formy łuku triumfalnego, o którym głośno było w ostatnich tygodniach.

Miejscem wybranym na wzniesienie pomnika jest teren okrągłego placu z fontanną na Placu na Rozdrożu, tuż obok Łazienek Królewskich i Parku Ujazdowskiego. W warunkach konkursu wskazano, że zwycięski projekt ma uwzględniać elementy wodne i zieleń, a także dostępność placu jako miejsca wypoczynku dla mieszkańców. Jak powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, pomnik będzie budowany przy współpracy rządu i samorządu warszawskiego.

– Jest rzeczą pozytywną, że jutro ogłaszamy konkurs i robimy to wspólnie, bo jak powiedziałem, to dzieło wymaga wspólnego działania. W naszych rozmowach wypracowaliśmy harmonogram, który jest optymistyczny i nakierowany na to, żeby odsłonić pomnik w rocznicę, czyli sierpniu przyszłego roku. My wiemy, że to jest harmonogram napięty, ale jeżeli będziemy wspólnie współpracowali tak jak do tej pory, to ja wierzę, że jest to możliwe i to jest nasz wspólny cel – zaznaczył wicepremier Piotr Gliński.

Z harmonogramu prac wynika, że zwycięzcę konkursu mamy poznać 27 lutego. Odsłonięcie pomnika Bitwy Warszawskiej jest planowane na 15 sierpnia przyszłego roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj