By Mariuszjbie - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12882141

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej odwołali protest w Warszawie

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej odwołali planowaną na poniedziałek pikietę przed siedzibą Ministerstwa Energii. Tego dnia związki będą rozmawiać na temat sytuacji w spółce z kierownictwem resortu.

Konflikt w JSW będzie też omawiany pod koniec przyszłego tygodnia przez zespół trójstronny ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. Związki przeciwstawiają się m.in. zmianom w zarządzie.

Zgodnie z decyzją rady nadzorczej JSW, stanowisko straciło dwóch wiceprezesów. Kolejne kroki ws. zmian personalnych miały zapaść w poniedziałek. Posiedzenie rady również zostało odwołane.

Jeżeli posiedzenie zespołu trójstronnego nie przyniesie porozumienia, będą protesty – zaznaczył Wacław Czerkawski, współprzewodniczący Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników ze strony związkowców.

– Mam nadzieję, że zespół będzie tą płaszczyzną, gdzie w drodze dialogu będzie można dojść do porozumienia, bez uciekania się do radykalnych środków takich jak pikiety czy inne demonstracje. Rozmowa przy stole negocjacyjnym zawsze jest lepsza. Czy tak się stanie i uda nam się opanować sytuację w JSW i wejść na ścieżkę dialogu w całym górnictwie? O tym przekonamy się już niebawem. W razie, gdyby nie udało się dogadać przy stole negocjacyjnym, to (wrócimy) jednak do mocnych akcji protestacyjnych – mówił Wacław Czerkawski.

Komisja trójstronna, która zajmie się konfliktem w JSW, została zwołana w trybie pilnym. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele rządu, pracodawców oraz związkowców.

Związki obawiają się, że zmiany personalne, jakie mają miejsce w JSW, posłużą wyprowadzeniu pieniędzy ze spółki. Ich zdaniem, resort energii chce przejąć 1,5 mld zł na pokrycie kosztów budowy elektrowni w Ostrołęce. Te informacje zdementowało ministerstwo, jednak tym zapewnieniom nie wierzą związkowcy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl