fot. twitter.com

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje m.in. likwidację tzw. nakazu zapłaty

Na stronach Sejmu pojawił się projekt rządowej nowelizacji Kodeksu postepowania cywilnego. Liczący ponad 300 stron dokument przewiduje m.in. likwidację tzw. nakazu zapłaty wydawanego przez banki na podstawie ksiąg bankowych.

O wykreślenie tego nakazu z porządku prawnego apelowało od dawna stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. To korzystna zmiana dla konsumentów – wskazał prezes stowarzyszenia Arkadiusz Szcześniak.

– (Nowelizacja) zrówna nasze uprawnienia z uprawnieniami, które są również w innych państwach UE. Będzie się to przekładać na to, iż sąd, wydając nakaz zapłaty, nie będzie mógł postępować w uproszczonej formie, w której nie było miejsca i czasu na weryfikację, czy ta kwota, wskazana przez bank, jest prawidłowa, czy umowa, w oparciu o której wystawiono nakaz zapłaty, jest godna z prawem. (Sąd) będzie musiał również badać prawidłowość działania banku, więc jest to rozwiązanie korzystne dla konsumentów – tłumaczył Arkadiusz Szcześniak.

Prezes stowarzyszenia zwrócił uwagę, że bankowe nakazy zapłaty zostały uznane przez TSUE za sprzeczne z przepisami unijnymi. Dodał, że liczy także na poprawkę do projektu, która ureguluje kwestie wydanych już nakazów zapłaty.

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

RIRM

drukuj