„Zrozumieć media” warsztaty w Rabce Zdroju

„Zrozumieć media”- pod takim hasłem zakończyły się warsztaty dziennikarskie organizowane przez WSKSiM  tym razem w Rabce Zdroju w I Liceum Ogólnokształcącym im. E. Romera.

Warsztaty prowadzili wykładowcy, specjaliści i redaktorzy z WSKSiM w Toruniu, Tv Trwam oraz Radia Maryja. Młodzież miała okazję poznać siłę i sposoby oddziaływania mediów na człowieka, a także wypróbować swoje możliwości  dziennikarskie.

W ramach grup warsztatowych pracownicy TV Trwam uczyli, jak korzystać z profesjonalnej kamery studyjnej oraz jak wyglądają kadry telewizyjne – mówi o. Marcin Krupa, który brał udział w warsztatach.

– Zakończyliśmy warsztaty dziennikarskie pt.” Zrozumieć media”. Warsztaty przeprowadzane przez specjalistów, redaktorów, wykładowców Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, także Telewizji Trwam i Radia Maryja. Spotkanie zorganizowano dla młodzieży. Skupiono się na takich tematach jak – wpływ mediów na człowieka, czyli telewizji, prasy, radia  i internetu. Młodzi ludzie dowiedzieli się, jaki to jest konstruowane, w jaki sposób przekazujemy, co się dzieje z informacją, od wypowiedzenia przez człowieka, aż do ukazania na ekranach telewizji lub radioodbiornikach – powiedział o. Marcin Krupa CSsR.

Na warsztatach radiowych licealiści poznali w jaki sposób wygląda obróbka dźwięku.  Natomiast na warsztatach prasowych uczyli się, jak napisać lid i na czym polega przygotowanie tekstów informacyjnych.

– Chodzi o montowanie, sposoby reportażu, sondy i inne gatunki dziennikarskie od telewizji począwszy,a skończywszy na internecie. W warsztatach uczestniczy bardzo dużo młodzieży, nie tylko z tego liceum, ale z okolicznych szkół licealnych i okolic Rabki. Żywo reagują na to co jest im przekazywane. Przez moment mogą zostać operatorami kamery, redaktorami radiowymi, czy dziennikarzami prasowymi. To wszystko po to, aby odkryć talenty, które Pan Bóg rozdzielił między wszystkich ludzi. Mamy nadzieję, że wśród tych młodych ludzi znajdują się przyszli dziennikarze, czyli słudzy prawdy  – powiedział o. Marcin Krupa CSsR,

Uczestniczki warsztatów – zwracają uwagę na możliwości jakie oferują podczas zajęć wykładowcy i specjaliści z WSKSiM, TV Trwam i Radia Maryja.

– Warsztatami pokazały nam, jak wygląda wszystko od wewnątrz, czyli jak są transmitowane imprezy, z ilu kamer, jak jest montowany dźwięk. Byliśmy również w wozie transmisyjnym. Było tam bardzo, bardzo ciekawie. Mogliśmy ponaciskać przyciski. Operowaliśmy kamerą, przybliżaliśmy. Wydaje mi się, że gdyby nie zostało nam to pokazane, to każdy z nas odbierałby to w sposób prosty i łatwy. Jednak jak widzi się to od wewnątrz, jest całkiem inaczej. Zupełnie inaczej postrzega się później reklamę i przekazy, które mają na celu zmanipulowanie ludzi – powiedziała jedna z uczestniczek warsztatów.

Jacek Klinowski, organizator warsztatów w Rabce Zdrój powiedział, że zorganizowanie takich zajęć wymaga zaangażowania wielu osób.

– Przy organizowaniu jakiejkolwiek inicjatywy, potrzeba wiele pracy. Ludzie są bardzo podatni na pomoc, między innymi na sponsorowanie. Potrzebny jest czas aby do tych ludzi dotrzeć i porozmawiać, oni bardzo chętnie pomagają. W organizacji warsztatów dziennikarskich pomógł nam senator Stanisław Kogut. Duże podziękowania należą się również staroście, panu Krzysztofowi Faber, staroście nowotarskiemu. Również ja, swoją skromną osobą pomogłem dopracować wszystko w liceum, w którym odbyły się te warsztaty. Obecni byli uczniowie liceum z Jabłonki, Orawy i liceum Świętej Rodziny z Rabki Zdroju – powiedział Jacek Klimowski pracujący w Samorządzie Powiatowym jako Przewodniczący Kultury, Rozwoju i Promocji powiatu nowotarskiego. 

RIRM 

drukuj