fot. Zuzanna Gąsiorowska, Jakub Sokołowski

Warsztaty z cyklu „Nowe widnokręgi – zrozumieć media” w Elblągu

Warsztaty edukacyjne dla młodzieży „Nowe widnokręgi – zrozumieć media” odbyły się w środę w Elblągu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Uczestniczyli w nich uczniowie z Zespołu Szkół Pijarskich, Zespołu Szkół Gospodarczych, Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych, I i III Liceum Ogólnokształcącego oraz ze Szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu.  

Wydarzenie miało na celu przybliżyć młodym zagadnienia związane z mediami: przekazem telewizyjnym, poznaniem terminów medialnych, umiejętności wskazania głównych cech przekazu informacyjnego.  Pierwszym punktem programu był „Świat Dźwięku”, w którym, prowadzący integrował się z widzami, a następnie modulował dźwięk, który został nagrany podczas wywiadów z uczniami. Poruszył tematy częstotliwości radiowych, jak prosto można manipulować odbiorcę poprzez edycję dźwięku, tłumaczył jakie znaczenie ma układ pytania oraz w jaki sposób stworzyć utwór muzyczny.

Kolejnym punktem warsztatów był „Język Obrazu”, z którego mogliśmy się dowiedzieć o podstawach przekazu telewizyjnego. Prowadzący wybrał kilku uczniów, którzy zademonstrowali sposób działania green screena. Uczestnicy zostali wynagrodzeni możliwością odwiedzenia wozu transmisyjnego. Prowadzący tłumaczył jak duże znaczenie ma sam obraz oraz zaprezentował jak działa perspektywa na odbiorców. Po przerwie mogliśmy zobaczyć w jaki sposób zmienić wygląd za pomocą makijażu i oświetlenia.

Ostatnią częścią programu była prasa. Mogliśmy poznać m.in. różnicę między manipulacją a perswazją.

Uczestnicy warsztatów

drukuj