fot. pixabay.com

ZPP zorganizowało spotkanie ws. Europejskiej Płacy Minimalnej

O szansach i zagrożeniach związanych z wprowadzeniem Europejskiej Płacy Minimalnej rozmawiali dziś uczestnicy okrągłego stołu. Spotkanie zorganizował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

W projekcie unijnej dyrektywy o ogólnoeuropejskiej płacy minimalnej opublikowanym w październiku 2020, znajduje się rekomendacja, że powinna ona wynosić 50 proc. średniego wynagrodzenia w danym kraju.

W debacie poświęconej temu zagadnieniu głos zabrali przedstawiciele pracodawców, ekonomiści oraz politycy z Polski i innych krajów UE.

Związek Pracodawców Polska Miedź zaznacza, że wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej będzie najbardziej dotkliwe dla mniej dynamicznie rozwijających się regionów. To uderzy w polskich pracowników, którzy płacą daniny, jakich nie ma w innych państwach UE.

Wiceszef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Marcin Nowacki zaznaczył, że w obecnej sytuacji spowolnienia gospodarczego to Europa straci na wprowadzeniu płacy minimalnej. Jak mówił, świadczą o tym najważniejsze wskaźniki.

– Zaczynając od produkcji przemysłowej w ubiegłym roku: W Unii Europejskiej spadek o 1 proc., w Stanach Zjednoczonych wzrost o 1 proc., w Chinach wzrost o 14 proc. Stopa bezrobocia (uśredniona): w Unii Europejskiej 7,5 proc., w Stanach Zjednoczonych 6 proc., w Chinach 5 proc. Wartość wydatków na badania i rozwój: Unia Europejska 390 mld dolarów, Stany Zjednoczone – ponad 600 mld dolarów, Chiny – ponad 500 mld. dolarów – mówił wiceszef ZPP.

Związek opublikował list ws. Europejskiej Płacy Minimalnej, podpisany przez ponad 20 polskich i europejskich przedsiębiorstw, organizacji i think tanków. List zostanie przekazany przedstawicielom instytucji unijnych przed zbliżającym się szczytem społecznym w Porto.

Wskazano w nim, że dyrektywa w sprawie płacy minimalnej będzie szkodliwa dla rynku pracy i gospodarki europejskiej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl