Kontrole wśród pracodawców ws. prawidłowości wypłaty minimalnej stawki godzinowej

Większość pracodawców przestrzega prawa pracy w zakresie wypłaty minimalnej stawki godzinowej dla osób wykonujących zlecenie lub świadczących usługi.

Skala naruszeń prawa jest niewielka. Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała, że nieprawidłowości stwierdzono u 5-6 proc. skontrolowanych przedsiębiorców.

Od początku roku „Solidarność” i PiP wspólnie prowadzą akcję, która ma na celu wyegzekwowanie od pracodawców płacenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 13 zł brutto. Do tej pory przeprowadzono 2,5 tys. kontroli.

Bogdan Biś, zastępca Komisji Krajowej NSZZ „Solidarności”, odnosząc się do wyników kontroli podkreślił, że pracodawcy zaczęli rzetelnie podchodzić do obowiązku wypłacania minimalnej płacy.

– Jeżeli inspekcja rzetelnie przeprowadza kontrolę, i potwierdza się, że te naruszenia to nie jest już taki problem, jakim był jeszcze niedawno – to cieszy. Na pewno jeszcze zdarzają się sytuację, które trzeba naprawiać, ale z tego co widzimy, te kontrole przynoszą oczekiwany skutek – akcentował Bogdan Biś z „Solidarności”.

Do końca roku PIP planuje przeprowadzić, co najmniej 20 tys. kontroli.

Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł brutto. Pracownicy powinni otrzymać 9 zł i 46 gr. Stawka obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl