fot. https://prezydent.pl

Prezydent: Transformacja w energetyce może być wielką szansą rozwojową dla polskiej gospodarki i nauki

Prezydent powiedział, że transformacja w energetyce może być wielką szansą rozwojową dla polskiej gospodarki i nauki. Andrzej Duda zabrał głos w panelu eksperckim pt. „Klimat – gospodarka – społeczeństwo. Wyzwania przyszłości”.

Andrzej Duda mówił o zastępowaniu energii węglowej, z której musimy odchodzić. Wskazał, że nie zastąpimy jej energią z elektrowni wodnych.

Prezydent przyznał też, że w Polsce energii pochodzącej z OZE wciąż jest mało. Jego zdaniem teraz rozwiązaniem powinno być korzystanie z energii gazowej, a w dłuższej perspektywie z atomowej. Nasz kraj podjął już działania w tym zakresie.

– Źródłem stabilnych i pewnych dostaw energii elektrycznej, jakie są nam niezbędne jak na 38-milionowe społeczeństwo i ponad 312 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni kraju, rozwijający się przemysł, gospodarkę, która będzie miała coraz większy pobór mocy w najbliższych latach, jest energia atomowa, energia nuklearna. W tym zakresie musimy prowadzić działania, które już podjęliśmy. Sam w nich uczestniczyłem. List intencyjny i porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi jednoznacznie prowadzi nas w kierunku, aby zrealizować program budowy w Polsce energetyki atomowej – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent powiedział, że proces odchodzenia od energetyki węglowej musi być tym, który nie nastąpi z dnia na dzień. Zaznaczył też, że nikt odpowiedzialny nie zamknie w Polsce w ten sposób kopalń i nie powie, iż musimy to zrobić.

Po południu Andrzej Duda będzie przemawiał na szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta USA Joe Bidena. Wydarzenie odbywa się online.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1385524370748096513

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl