Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Berlinie

Sytuacja na Ukrainie oraz gwarancje bezpieczeństwa Polski w ramach NATO – to sprawy, które w Berlinie chce poruszyć prezydent Andrzej Duda.

Będzie to jego druga wizyta zagraniczna, w trakcie której spotka się, m.in. z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i kanclerz Angelą Merkel.

W wywiadzie dla Telewizji Polskiej Andrzej Duda odpowiedział, m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu planowanej rozmowy polskiego prezydenta z kanclerz Niemiec.

Porozumienie z Mińska gaśnie w zasadzie 31 grudnia. Pytanie: „Co dalej?” O tym chcę rozmawiać w Berlinie. Przecież jest to coś, co dzieje się za naszą granicą i jest ważne dla naszego bezpieczeństwa. Będę też rozmawiał o tym, jak zwiększyć gwarancję bezpieczeństwa dla Polski w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Są to tematy, o których mówię od dawna. Na pewno będę artykułował nasze stanowisko. Liczę na zrozumienie, bo na takich właśnie relacjach – polegających na wzajemnym zrozumieniu uzasadnionych interesów – powinny opierać się dobre, sąsiedzkie stosunki – tłumaczył prezydent Andrzej Duda.

W wywiadzie dla portalu wpolityce.pl szef dyplomacji Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski zapewnił, że celem polityki zagranicznej Andrzeja Dudy ws. Ukrainy nie jest dopisanie Polski do „formatu normandzkiego”.

Zawsze byliśmy zainteresowani sukcesem rozmów mińskich, nie byliśmy zainteresowani dopisywaniem Polski do formatu rozmów w Mińsku. On jest zamknięty. (…) Prezydent Duda mówił o długoterminowym poszukiwaniu rozwiązań pokojowych dla Wschodu. Nie jest to żadnym zaskoczeniem dla nikogo. Minister Schetyna takie stanowisko prezentował w imieniu polskiego rządu – mówił minister Krzysztof Szczerski w rozmowie z portalem wpolityce.pl.

Rozmowę prezydenta Polski z kanclerz Angelą Merkel zaplanowano na godz. 15.15. W trakcie swojej drugiej zagranicznej wizyty Andrzej Duda spotka się także z wnuczkami Jana Baczewskiego oraz przedstawicielami Polonii.

 

 

* * *

Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Republice Federalnej Niemiec – program:

Godz. 12.30 – powitanie prezydenta RP i małżonki przez prezydenta RFN Joachima Gaucka i panią Danielę Schadt

Godz. 14.30 – spotkanie prezydentów RP i RFN z mediami

Godz. 15.15 – spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z kanclerz RFN Angelą Merkel

Godz. 17.05 – spotkanie prezydenta RP i małżonki z wnuczkami pana Jana Baczewskiego

Godz. 19.30 – spotkanie prezydenta RP i małżonki z przedstawicielami Polonii w Ambasadzie RP

RIRM/wpolityce.pl/Telewizja Polska/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl