P. Duda o płacy minimalnej: Kompromis nas nie zadowala, ale jest do zaakceptowania

Decyzja rządu w sprawie wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej na poziomie 2250 zł to kompromis, który nas nie zadawala, ale jest do zaakceptowania – ocenił we wtorek szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Rząd postanowił we wtorek, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r. będzie wynosiło 2250 zł (w 2018 r. – 2100 zł, co oznacza wzrost o 7,1 proc. i stanowi 47,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2019 r.). Minimalna stawka godzinowa w 2019 r. została ustalona na 14,70 zł (w 2018 r. – 13,70 zł). Wcześniej rząd proponował odpowiednio: 2220 zł i 14,50 zł.

„W związku z ogłoszeniem przez premiera wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej stwierdzamy, że to kompromis, który nas nie zadawala, ale jest do zaakceptowania. Ale na tym polega konstruktywny dialog. Wzrost o 150 zł to kolejny krok na drodze do osiągnięcia przez płacę minimalną poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia i jest dla „Solidarności” absolutnym minimum do przyjęcia” – ocenił dla Tysol.pl przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Zaznaczył, że związkowcy czekają na kolejne propozycje rządu dotyczące pozostałych postulatów „Solidarności”. Chodzi o podwyżki w państwowej sferze budżetowej oraz odmrożenie wskaźnika naliczania funduszu socjalnego.

O wzrost minimalnego wynagrodzenia apelowali m.in. działacze NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Związkowcy z Solidarności domagali się minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2019 r. nie mniejszego niż 2255 zł (wcześniej Solidarność żądała 2278 zł). OPZZ proponował, aby było to nie mniej niż 2383 zł brutto.

Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach zleceniach, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia – według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl