Żołnierze CSWOT zapalili „Światełko dla Bohatera”

W tym roku, 14 lutego obchodziliśmy 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Z tej okazji, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oddali hołd bohaterom AK, zapalając na ich grobach znicze. W akcji „Światełko dla Bohatera” uczestniczyli również żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Akcja „Światełko dla Bohatera” ma wymiar ogólnopolski i jest symbolicznym podziękowaniem bohaterom, którzy walczyli i oddali życie za wolność Ojczyzny. Żołnierze CSWOT zapalili znicze w miejscach pamięci Armii Krajowej. Co istotne Wojska Obrony Terytorialnej od początku powstania nawiązują do tradycji Armii Krajowej i dziedziczą jej tradycje.

14 lutego 1942 r. to data szczególna w historii Polski – to właśnie tego dnia rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Na Komendanta AK wyznaczony został gen. Stefan Rowecki ps. „Grot”. W czasie II wojny światowej była to największa i najlepiej zorganizowana podziemna armia w Europie.

Na pamiątkę 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, minister obrony narodowej polecił, aby od 13 lutego do końca roku na każdej uroczystej przysiędze wojskowej odczytywano rotę historycznej przysięgi żołnierzy Armii Krajowej.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl