fot. https://pixabay.com/pl/photos/beach-rodzina-zabawa-rozrywka-1867271/

Znów można skorzystać z bonu turystycznego

Odmrożenie branży hotelarskiej to ponowna możliwość wykorzystania bonu turystycznego. Przypominamy o tym, komu przysługuje taki bon i jak z niego skorzystać.

Zbliżające się wakacje oraz odmrożenie branży hotelarskiej to możliwość dla rodzin z dziećmi do skorzystania z bonu turystycznego – jednorazowego świadczenia w wysokości 500 zł na wypoczynek.

– Bon turystyczny jest dostępny na platformie usług elektronicznych dla rodziców, którzy pobierają na swoje dziecko świadczenie wychowawcze „500 plus”. Każdy rodzic, który pobiera takie świadczenie, jeżeli ma profil PUE, może aktywować sobie bon – wyjaśniła Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Nie trzeba zatem składać żadnego wniosku. Wystarczy jedynie aktywować bon. W momencie aktywacji otrzymamy wiadomość SMS na wskazany przez nas numer telefonu z 16-cyfrowym kodem.

– Numer podaje w czasie check-in recepcjoniście i recepcjonista za pomocą tej samej platformy ZUS-owskiej sprawdza dostępność bonu. Potem my pozyskujemy pieniądze od ZUS-u, który jest płatnikiem – tłumaczył Kamil Czajkowski, dyrektor Hotelu Sopot.

Rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim zaznaczyła, że aktywacja kodu nie jest jednoznaczna z jego wykorzystaniem. Można go użyć w dowolnym momencie.

– Bonem możemy płacić do momentu jego wykorzystania. Za usługę płacimy właśnie do wysokości kwoty, która została nam przyznana. Jeżeli mamy np. usługę za 100 zł, to zostaje nam jeszcze 400 zł – wskazała Beata Kopczyńska.

Bon wykorzystamy nie tylko w miejscach noclegowych. Można nim opłacić także wycieczkę czy kolonię dziecka.

– Bony turystyczne możemy wykorzystać u wielu organizatorów turystycznych, w hotelach – wszędzie tam, gdzie organizatorzy czy przedsiębiorstwa turystyczne zgłosiły się do Polskiej Organizacji Turystycznej, że chcą by ich klienci opłacali usługi bonem turystycznym – powiedziała rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Listę podmiotów, które przyjmują płatność bonem, można sprawdzić na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. [tutaj]

Wykorzystanie bonu oferuje Dworek Baranówka na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

– Jest zainteresowanie. Z tego też powodu zgłosiliśmy się do bonów, bo ludzie pytają się i już chcą z nich korzystać – mówił Łukasz Kramkowski z Dworku Baranówka.

Zainteresowanie bonami turystycznymi wzrosło także wśród turystów nad polskim morzem.

– Dopiero teraz, kiedy znowu odmrożono hotele dla gości indywidulanych, możemy znów realizować bon i widzimy dość duże zainteresowanie. U nas, w Sopocie przynajmniej, jest dość duże zainteresowanie bonami – oznajmił Kamil Czajkowski.

Bon przysługuje każdemu dziecku w wieku do 18. roku życia, a jego wysokość wynosi 500 zł. Można go wykorzystać do 31 marca 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj